Ceza Hukukunda güvenlik tedbirleri
Preventive measures in Penal Law
  1. Tez No: 205574
  2. Yazar: AHMET VEDAT DİLBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ceza hukukundaki gelişmelere paralel olarak yaptırımlar sistemiiçinde yerini alan güvenlik tedbirleri kavramı çalışmamızda ayrıntılı olarakincelenmiştir. Türk Hukukuna yeni giren bu kavram suçlu veya toplum içintehlikelilik arz eden kişilerin topluma yeniden kazandırılmasında çok önemlive vazgeçilmez bir role sahiptir.Çalışmamızda öncelikle ceza ve müeyyide kavramı üzerindedurulmuş daha sonra güvenlik tedbirlerinin ortaya çıkmasına sebep olantarihsel gelişmeler anlatılmıştır. Birinci bölümün devamında yaptırımlarsisteminin iki esaslı öğesi olan ceza ve güvenlik tedbirlerinin nitelikleri,aralarındaki farklar ve benzerlikler açıklanmıştır. Bu bölümde güvenliktedbirleri ile cezaların nitelikleri aynı başlıklar altında karşılaştırmalı olarakincelenmiştir.İkinci bölümde ise 5237 sayılı TCK'nun 53-60 ncı maddelerindedüzenlenen güvenlik tedbirlerinin açıklamaları ve bu konuda önerilenteklifler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses in detail the preventive measures which haveestablished their place in the sanctions system as a result of thedevelopments in penal law. The preventive measures, which have onlyrecently entered into the Turkish Penal Code, have essential roles to playagainst the people who are potentially dangerous to the society as well asto rehabilitate them into the society.In our study, we initially focus on the concepts of crime and criminalsanctions, and then give a concise account of the historical development ofcriminal sanctions which constitutes the bases of the emergence of thepreventive measures. In the following section of the first part, the natures ofthe penal and preventive measures which are both the main elements of thesystem of sanctions are described. Moreover, the similarities anddifferences between the penal and preventive measures are also explained.In the second part, we have examined the preventive measures inthe new Turkish Penal Code between articles 53-60. Finally we makesome proposals for the further improvement of these articles in the light ofthe observations made in the first part of this thesis.