Yasama gündeminin medya gündemine yansıması (2005-2006)
The reflection of the legislation agenda on media agenda (2005-2006)
  1. Tez No: 205595
  2. Yazar: ESRA ATILIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Toplumsal yaşamın bir parçası olarak nitelendirilen basın organlarıtoplumsal yaşam üzerinde bir çok açıdan etkide bulunmakta ve buna katkısağlamaktadır. Toplumun gören gözü, düşünen beyni, duyan kulağı olaraknitelendirilen basın organları, mekan kavramının sınırlarını zorlayarak gelişenolaylarla ilgili topluma bilgi sağlarken, sorunlara değinmek suretiyle,düşündürürken eğiterek daha iyi bir yaşam standardına ulaşabilme doğrultusundafaaliyet göstermektedir. Basının haber ve bilgi vermedeki amacı, kendisine, birzümre ya da kişiye çıkar sağlamak değil, topluma doğru ve gerçek enformasyonsunmak ve kamuoyunun serbestçe oluşumuna katkı sağlamaktır.Basına halkın temsilcisi olma göreviyle birlikte bir takım sorumluluklar dayüklenmektedir. Seçim yoluyla yasama, yürütme ve yargı ile ilgili yasaldüzenlemeleri yapacak kişileri belirli bir süre için iş başına getiren toplum,bunların görevlerini yerine getirip getirmediklerini, varsa eksikliklerin nelerolduğunu izleyememektedir. Kusursuz insan olamayacağı gibi kusursuz yönetimde olmaz. Dolayısıyla basın organları eleştiri yoluyla yanlışlık ve eksikliklerigöstermektedir. Modern hukuk devletlerinde ?en önemli ve en etkili denetimorganının özgür ve bağımsız bir basın olduğu ilkesi? kabul edilmektedir. Toplumyaşamı üzerinde belirleyici unsurlardan biri olan ve insanın yaşama bakışını etkileyenbasın ile siyasal söylemin basına yansıyış biçimi, demokratik kültürün gelişmesindeetkili olmaktadır.Basın içeriklerinde yer alacak haberler seçilirken haber konusunun niteliği deayrı bir önem taşımaktadır. Çoğu zaman bu konunun zamanlılığı, aniliği, geçerliliği,yakınlığı, nerede yaşandığı, önemliliği, kaç kişiyi ilgilendirdiği, ilginçliği, nadirliği,heyecanlılığı ya da sayfadaki kompozisyona uygunluğu da ?haberi değerli kılanunsurlar? olarak etkili sayılmaktadır.?Basın gündemi, kamu gündemi ile uyuşmuyor. Basın istediği şeyi gündeminealıyor. Halkın asıl gündemi basında yer almıyor. Basın halkı yeterincebilgilendirmiyor? şeklindeki varsayımlardan yola çıkılarak yasama gündeminin basıngündemine yansımasını incelediğimiz bu çalışmada, yasama gündemine örneklemolarak kanunlar seçilerek, iki farklı gazetede kanunların yer alma sıklığı incelenmiştir.?Yasama Gündeminin Basın Gündemine Yansıması? başlıklı bu çalışmada,Hürriyet ve Yeni Şafak Gazeteleri taranarak yapılan araştırma sonucunda basının,halkı yakından ilgilendiren bir konu olan çıkarılan kanunlara ilişkin gerekli ilgiyigöstermediği ortaya konulmuştur. Basının halkı bilgilendirmesi çerçevesinde,kamuoyunu, kanunlara ilişkin yeterli düzeyde bilgilendirmediği saptanmıştır. İncelemekonumuza kaynaklık eden gazetelerin ikisinin de TBMM tarafından çıkarılankanunları ilgi ile takip etmedikleri ve halkı yeteri kadar bilgilendirmedikleri sonucunavarılmıştır.Sınırlandırarak incelemeye çalıştığımız yasama gündeminin basın gündemineyansıması konusunda basının çok önemli görevler üstlenmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Media bodies, described as a part of social life, either effect social life orcontribute to it. Considered to be the seeing eye, thinking brain and hearing ear ofthe social life, the media bodies, by forcing the limits of the space concept, supplyinformation to the society and also on condition of touching on the problems,display activity to attain a better living standard by making people to think bytraining them. The aim of the press while reporting or giving information is to givecorrect and precise information the society and to contribute to the manufacturingof public opinion rather than take advantage to itself, to a group or someone.Beside the task of being the representative of the society, the press alsotakes on many responsibilities. The society which employ people thorughelection for a definite period who will do the legal arrangements about thelegislation, law enforcement and judgment cannot follow them if they do theirjobs properly or not and the deficiencies if exist. There is neither not a perfectperson nor a perfect government. Consequently, the media bodies show themistakes and deficiencies through criticism. In modern states of law, the principleof `the most important and most efficient supervisory organ is a independentpress? is accepted. Media and the reflection of the political saying on media whichare the determining factors on social life and effect the people?s point of viewabout life are effective on development of the democratic culture.While selecting the news which will take place in the content of media thequality of the subject of the news are also important. Generally, the timeliness,abruptness, legality, nearness, the place, importance, quaintness, infrequency,excitement or appropriateness to the page composition of the subject of the newsconsidered to be effective factors which make the news valuable.In this study, the reflection of the legislation agenda on the media agenda isanalyzed beginning with some hypothesis such as ?Media agenda does not get alongwith the public agenda. Media takes to its agenda anything it wants. The actualagenda of the public does not exist in media. Media does not inform people properly.?and by choosing some laws as an example of legislation agenda the frequency oftaking place of these laws in two different newspapers is studied.In this study entitled as ?The Reflection Of the Legislation Agenda on MediaAgenda?, Hürriyet and Yeni Şafak newspapers were analyzed and as a consequenceof this research it was understood that the press does not give the necessary interestto the passing ordinance which concern public closely In the framework of informingpublic of the press, it was determined that the press does not inform publicsufficiently about these laws. The conclusion is this; both of the resource newspapersof our research do not follow the ordinances passed by TBMM with concern and theydo not inform public sufficiently.About the subject `reflection of the legislation agenda on media agenda? thatwe try to analyze by limiting it, it was seen that press has to take very importantresponsibilities.