Eldivan ilçesi (Çankırı) ağzı
County of Çankiri, Eldivan's accent
- Tez No: 205596
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BİCAN ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
?Eldivan İlçesi ( Çankırı) Ağzı? adlı çalışmanın amacı Eldivan ilçesininağız özellikleri ile Standart Yazı Dilindeki farklılıkları ortaya koymaktır.Çalışmanın en önemli özelliği, bu çalışmanın bir ağız çalışması olmasısebebiyle derleme metodu kullanılmıştır.İlk olarak Eldivan ilçesinin tarihi vecoğrafyası, sosyoekonomik ve kültürel durumu belirtilmiştir.Çalışma temel olarak iki ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümEldivan ilçesine ait şekil özellikleri ile ilgiliyken, ikinci bölüm Eldivan ilçesineait şekil özellikleri ile ilgilidir.Birinci bölüm Eldivan ilçesi ağzının ünlü veünsüz seslerini içerirken, ikinci bölüm ilçe ağzına ait isim ve isim çekimi,fiil vefiil çekimi,zarflar ve edatları içerir.Derleme metoduyla elde edilmiş olan metinler de bir kural içerisindead, soyadı, yaş, konu ve derleme yeri olmak üzere belirtilmiştir.Çalışmaya bakıldığında Eldivan İlçesinin yazı dilimizden ayrılan ağızözelliklerini görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, ?County of Çankırı, Eldivan?s Accent? which willconstitude differences between of Eldivan?s accent and literaray language.The most important characteristic of this study is that it is an accentstudy,so method of collection is used at study for collecting materials.Firstly,Eldivan?s history-geography and socioeconomic-cultural position written.The study has mainly two parts.The first part is about phonetics ofEldivan, second part is about morpology of Eldivan .Also there are textswhich are about materials of collection in study. The first part has includedvowel of Eldivan and consonant of Eldivan.The second part has determinednouns and conjugation of nouns, verbs and conjugation of verbs, adverbs,prepositions of county of Çankırı, Eldivan.In the texts which are about metarials of collection, has been broughtout in a rule as ? name-surname-age-subject and place of collection?When we look the study,we can learn accent of Eldivan is howdifferent from literary language.