18 yy. Fransız materyalizminde Baron D'hollbach'ın yeri ve önemi
In 18th century's French materialism respect and stand of the Baron D'hollbach
- Tez No: 205610
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Materyalizmin tarih içerisinde geçirdiği serüven sonucu, 18. yy'daaydınlanma eksenine oturması ve yine bu dönemde keskin görüşleriniçerisinden Baron D'Hollbach'ı ortaya çıkarması tezimizin ana konusunuoluşturmuştur. Fransız İhtilalinin Fikirsel manadaki hazırlayıcısının felsefetarihi içerisindeki yeri, kimlerle etkileşime girdiği ve kimlerden etkilendiğiincelenmiş, böylece o dönem içerisinde filozofumuzun ve düşüncelerininönemi, tahlil edilmiştir.Bu tez, onun, cüretkar görüşlerinin marjinal bir tarzda dile gelmesisonucu oluşturduğu dünya anlayışına yönelmiş ve siyasal sosyal, ahlakitüm olayları ve olguları, onun cüretkarlığını ihmal etmeden tetkik etmiştir.Bu ise hem tezimizin, hem de D'Hollbach'ın düşüncelerinin kilit ve enönemli noktasını oluşturmaktadır.D'Hollbach'ın Hıristiyanlık ile girdiği polemik sonucu, 18. yy'ınşekillendirdiği dünya anlayışını kavramak ve yine bu dönem vesonrasında, maddenin taşıdığı önemi vurgulamak yeni bir çağın habercisigibidir bu sebeple önemsenmemiş bir filozofu yani, tarihi ve sosyolojiketkisi açık olmasına rağmen göz ardı edilen bu düşünürü, dönemi ileberaber görünüşe getirmek, konumuzdur.
Özet (Çeviri)
That Materialism placed on the axis of Enlightenment in the 18thcentury after having a long process in the history and that it revealedBaron D?Hollbach in marginal thoughts in the same period formed themain subject of our thesis. The place of the intellectual causer of theFrench Revolution in the history of Philosopy and with whom he interactedand from whom he was affected have been studied. Thus, the importanceof our philosopher?s opinion s in that period have been analysed.This thesis has examined his conception of the world formed as aresult of stating his marginal ideas in a bold manner and all the facts andevents which were political, social and ethic, without neglecting hisboldness. This is the most important point of both our thesis andD?Hollbach?s ideas.To perceive the conception of the world formed by the 18th Centuryafter D?Hollbach?s polemics with the Christian world, and to emphesize theimportance of material in that period is like the Messenger of a new age.Therefore, our subject is to analyse a neglected philosopher in his period.