İnsan kaynaklarında kullanılan yeni eğitim metotları ve Yıldız Teknik Üniversitesi uygulaması
The new education methods used in human resources and Yildiz Technical University case
- Tez No: 205621
- Danışmanlar: PROF.DR. ESİN CAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
21. yüzyılın diğer tüm zamanlara göre en belirgin farklılığı küresel, bilgiye dayalı,teknoloji açısından zengin ve hızla değişen rekabet alanı koşullarının bulunmasıdır. Bunedenle örgütler değişimi takip edebilecek nitelikte altyapıya ve öğrenmeyi öğrenen işgücünegereksinim duymaya başlamıştır.Söz konusu gereksinimler öğrenmeyi öğrenen bireylerin yetiştirilmesi, bireylerineğitimlerini kendilerine uygun olan zaman dilimlerinde ve istedikleri mekanlarda almaları,bilgi ve beceri düzeylerine göre öğrenebilmelerine olanak sağlanması ile karşılanmayaçalışılmaktadır. Bu özellikler yeni eğitim yöntemlerini ve e-öğrenmeyi tanımlamaktadır. E-öğrenmenin teknolojik altyapıyı bir araç olarak kullanması değişim hızına paralel bir gelişmesağlamıştır. Ancak, e-öğrenme ile ilgili yapılan çalışmalarda sadece teknolojiyi sağlamanıneğitim için yeterli olmadığı, bunun yanında geleneksel eğitim yöntemlerinin etkili olanyönlerinin de eklenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Böylece her iki yöntemin verimliözelliklerini birleştiren karma öğrenme yöntemi model olarak ortaya çıkmıştır.YTÜ karma öğrenmeyi, e-öğrenme modeli olarak seçmiş ve pilot proje uygulamasıyladört dersi karma öğrenme modeline uygun olarak eğitim ortamına aktarmıştır. Öğretimyönetim sistemi, etkileşimli belgeler, sanal sınıf gibi teknolojik altyapının da kullanıldığı buproje ile söz konusu eğitimler verilmiştir.Çalışmada, YTÜ e-öğrenim pilot projesinde katılan öğrencilerin model hakkındakigörüşleri eğitim sonunda yapılan anketlerle değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda YıldızTeknik Üniversitesi e-öğrenim pilot projesinden elde edilen veriler kullanılarak modeloluşturulması ve yeni eğitim yöntemleri kullanarak eğitim geliştirmek isteyecek meslekgruplarına, eğitim içeriği hazırlama çalışmalarında yol gösterilmesi hedeflenmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde; konuyla ilgili literatür ve teorikbilgiler değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; yapılan uygulama, analiz sonuçları veöneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most distinctive feature of the 21. century comparing with the other times is to haveglobal, rich in technology and ever-changing competitive conditions. Thus, the organizationshave embarked on requiring infrastructure which keeps up with the change and labor forcelearning to learn.Such requirements have been tried to met bringing up the individuals learning to learn,enabling them to get their education in their proper time and place and enabling them to learnaccording to their information and skill level. These features define new education methodsand e-learning. The fact that e-learning use the technological infrastructure as an instrumentprovides a development parallel with changing pace. However, the works related to e-learningit is not only adequate to supply technology but also to add the efficient points of traditionaleducation methods. Hence, blended learning method combining effective features of both ofthose methods comes up as a model.YTU has chosen blended learning as an e-learning model and with the help of pilot projecthas transferred four subjects to education environment in accordance with blended learningmodel. Such trainings have been given using technological infrastructure such as learningmanagement system, interactive documents and virtual class.In this research, about the model the thoughts of the students who attended to pilot projecthave been evaluated by the surveys. At the end of the research, it is aimed to compose amodel using the data collected from e-learning project at Yıldız Technical University and toguide the occupational groups intending to improve the education using the new educationmethods in the work of the preparing education content.The research consists of theree sections. In the first two sections, literature and theoreticalinformation regarding as the subject have been evaluated. In the third section, the application,results of analysis and recommendations have been presented.