Bosna-Hersek'in jeostratejik önemi ve Türkiye
The geo-strategic importance of Bosna-Herzegovina and Turkey
  1. Tez No: 205633
  2. Yazar: ERCAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmada, Türkiye için Bosna Hersek'in tarihsel, kültürel miras niteliğitaşımasının yanı sıra coğrafi konum açısından Avrupa'ya uzanan eksen üzerindebulunması nedeniyle, Soğuk Savaş sonrasının yeni ilişkiler düzeninde de stratejikönemini korumakta olduğu belirtilmektedir.Ekonomik, kültürel ve siyasi olarak Balkanlar'da ilişkileri gelişmiş,bölgenin istikrarı ve barışı için roller üstlenmiş ve sonuçta Balkanlar'da ağırlığınıarttırmış bir Türkiye'nin siyasal olarak dahil edilmediği, bir Balkan coğrafyasınınAB'yle bütünleşmesi daha zor olacaktır. Türkiye'nin bu bilinçle davranması veBalkanlarda tarihi ortak geçmişi bulunan Bosna Hersek'e gereken jeopolitik vejeostratejik önemi vererek AB karşısında ağırlığını ve etkinliğini, bizzat AB'nin ilgialanlarında etkinlik sağlayarak göstermesi stratejik değerdedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation implies that, despite its historical and cultural inheritance ithas, Bosna i Herzegovina is still keeping the strategic importance for Turkey in relationsoccurred after the cold war with the fact that it lies in the axis through Europe.Without politically including Turkey in Balkan Geography which has strongeconomic, cultural, political relations with Balkans and has got role for peace stabilationin the region, it is obvious that it will also be very difficult for Balkan Territory to beintegrated with European Union.It is a very big strategic value for Turkiye to show its efficiency especially inthe EU interest areas with giving geo-politic and geo-strategic importance to Bosna iHerzegovina which has got a common history.