1980 sonrası; Balkanlarda Tito sonrası Yugoslavya'da milliyetçilik ve milliyetçiliğin gelişimi
Nationalism of Balkans and Yugoslavia after Tito
- Tez No: 54004
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
1980 Sonrası Balkanlarda, Tito Sonrası Yugoslavya'da Milliyetçilik ve Milliyetçiliğin Gelişimi ÖZET Bu çalışma 1992'den itibaren Bosna-Hersek'te etnik temizliğe tabi tutulan müslüman kadın ve çocukların acılarına tepki olarak yapılmıştır. 500 yüzyıl. Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğinde dirlik ve düzen içinde yaşayan Balkan halkları, XIX. yüzyıldan bu yana milliyetçilik hareketleri çerçevesinde ve bilhassa 1980 yılından sonra Dağılan Sovyet Rusya ve çözülen Yugoslavya'da kıyasıya bir kimlik savaşına girdiler. Özellikle Sırplar, Bosnalı Müslümanları Türk olarak görmekte ve bir Balkan Ortodoks ideolojisi ve milliyetçiliği geliştirerek, Osmanlılar'ın Balkanlarda 5 asır boyu bıraktıkları tüm izleri silmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla Balkanları; coğrafi ve tarihi olarak ele alarak, Tito sonrası Yugoslavya ve nihai olarak da zulmün hedefi olarak Bosna-Hersek'i inceledik. Sonuç olarak diyebiliriz ki; 1980 sonrası Balkanlarda ortaya çıkan durum özellikle. 1990 sonrası yaşanan olaylar sadece duygusal nedenlerle değil jeopolitik, jeostratejik ve jeokültürel nedenlerle de Türkiye için önemli sayılmalıdır.
Özet (Çeviri)
1980 Sonrası Balkanlarda, Tito Sonrası Yugoslavya'da Milliyetçilik ve Milliyetçiliğin Gelişimi SUMMARY This paper aimed to be a reaction against the pains of Bosnian Muslim people who are the victims of ethnic cleansing beginning with 1992. Balkan people lived in peace and harmony through 500 years under the rule of Ottoman Empire and after 1900's nationalist movements led to the dissolving of Yugoslavia. Struggle for identity became an important issue after 1980. Especially Serbian side viewed Bosnian Muslim people as Turks and tried to erase all the remnants of Ottoman history of 5 centuries in the Balkans with an Orthodox ideology and nationalist sentiment. I evaluated Balkans in geoghraphical and historical perspective with an emphasis on the after-Tito Yugoslavia and Bosnia-Herzegovina as tha victim of genocide. We should conclude that this paper with a final note: The importance of Balkans does not only come from sentimental reasons but also jeo-strate- gic and jeo-cultural reasons regarding Turkey and Turkish people. Hacer Gündüz