Çağdaş bestecilerden Bela Bartok'un mikrokosmoslarının taşıdığı müzikal değerler ve bu yapıda örnek eserler yazılması
Musical value of contemporary composer Bela Bartok's microcosmoses and composing such work of arts in this structure
- Tez No: 205632
- Danışmanlar: DR. YUSUF MİRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma; ulusal müziğin oluşturulmasına önemli katkılar sağlayan çağdaş dönembestecilerinden Bela Bartok'un Mikrokosmoslarının müzikal yapı bakımından ne türözellikler taşıdığını ortaya koymak ve bulgular doğrultusunda yapılacak yeni araştırmalara,yazılacak yeni eserlere bilimsel bir zemin hazırlamak amacı ile yapılmıştır.Araştırmada, durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler müzikalçözümleme, kaynak tarama ve gereken yerlerde mülakat yoluyla elde edilmiştir. Betimselyöntemler yardımıyla da çözümlenerek yorumlanmıştır.Araştırmanın birinci bölümünde, kullanılan yönteme ilişkin bilgilere yer verilmiştir.kinci bölümde; araştırmaya temel teşkil eden müziğin tanımı, müziğin gelişim sürecininçeşitli devirler ve ekoller açısından incelenmesi yapılmış, Bela Bartok'un hayatı, eserleri vemüzik fikri ortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde ise; Bela Bartok'un Mikrokosmoslarının müzikal yapısının (Tonal-Modal anlayış, kuruluş, armonik ve ezgisel yapı, tartımsal özellikler, piyano yazısı,form ve tartım yönünden) çözümlenmesi yapılmış ve elde edilen verilerden faydalanmaksuretiyle piyano için örnek eserler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This researsh aims to put forward musical features of Microcosmoses composed by thecontemporary composer Bela Bartok who had very important contribution to national musicand to prepare a scientific background for new researches and for new works of art in the lightof findings.In the research, a model is taken to determine the situations. Data are obtained withmethods of musical analysis, literature scaning and interviewing where necessary andcommented by analysis, with the help of descriptive methods.Information regarding the method used is explained in the first section of the study. Inthe second section, definition of the music that is the base of the study is given, and thedevelopment process of the music has bee examined according to various ages and schools;and life, works and musical idea of Bela Bartok is put forth. In the third section, analysis ofthe Microcosmos of Bela Bartok (as regards tonal-modal understanding, construction,harmonic and melodic structure, rhythmic characteristics, piano writing, form and rhythm)were performed, and works for piano were created by making use of the data obtained.