Yahya Kemal Beyatlı'nın siyasi portresi
The political Portre of Yahya Kemal Beyatlı
  1. Tez No: 205678
  2. Yazar: MERAL TOZLUYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Birinci bölüm, üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, YahyaKemal'in hayatı anlatılmaktadır. kinci kısımda, Yahya Kemal'in edebiyatçıkişiliği ele alınmıştır. Üçüncü kısımda, Paris Yılları ve sonrası anlatılmaktadır.kinci bölüm, dört kısımdan ayrılmıştır. lk kısımda siyasal kişiliğindebelirleyici unsurlar; Yahya Kemal'in milliyetçilik anlayışı, siyasal kimliğindeMustafa Kemal'in yeri ve Milli Mücadele yazıları bağlamında ele alınmıştır.kinci kısımda Türk Modernleşmesi temelinde Yahya Kemal'in TürkModernleşmesine Bakışı tartışılmaktadır. Üçüncü kısımda Yahya Kemal'inCumhuriyet döneminde üstlendiği görevler; Yahya Kemal'e verilen görevlerve Yahya Kemal'in elçilik görevleri çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır.Dördüncü kısımda ise stanbul Fetih Cemiyeti ve Yahya Kemal Enstitüsü'nünkuruluşu anlatılmaktadır.Üçüncü bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda adınıduyurmuş yazar ve şairlerin Beyatlı hakkındaki düşünceleri ve budüşüncelerin analizine yer verilmiştir. kinci kısımda Muhafazakarlık,Kemalizm, Milliyetçilik, Batıcılık, slamcılık bakış açılarıyla Yahya Kemal'insiyasal düşünceleri tahlil edilmeye çalışılmış, sonuç kısmı da eklenerek teztamamlanmıştır.Ekteki Yahya Kemal'in resimleri teze görsellik katması açısından ; şiirlerise edebi kişiliğinden ayrı düşünülemeyecek şairin lirik olarak anımsanmayaçalışılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The first part consists of three sections. The first section tells about thelife of Yahya Kemal. In the second section, the literary character of YahyaKemal is treated. The third section tells about his years in Paris and the timeafter.The second part is devided into four sections. In the first section, thedetermining factors in his political character, Yahya Kemal?s understanding ofnationalism, the place of Mustafa Kemal in his political identification and hiswritings in the National War are handled. In the second section, YahyaKemal?s view to th e Turkish Modernisation in the Turkish Modernisationessence is discussed. In the third section, the roles, Yahya Kemal took in theRepublic Period are tried to be analyzed in the limitation of the roles, givento Yahya Kemal and the embassy roles of Yahya Kemal. The fourth sectiontells about the Conquest Association of Istanbul and the foundation of theYahya Kemal Institution.The third part consists of two sections. In the first section, the minds ofthe well-known authors and poets about Beyatlı and the analysis of thisminds take place. In the second section, Yahya Kemal?s political thoughts inthe point of view of Conservatizm, Kemalism, Nationalizm, Westernism,Islamism are analyzed, the thesis was also completed by adding the resultsection.The pictures/photographs of Yahya Kemal in attachment are importantto try to remember in the point of view of adding visuality to the thesis; thepoems are important to remember the poet cannot be mentioned separatelyfrom his literary personality lyrically.