Bitki meyve çayı endüstrisinde pazarlama planlaması üzerine bir uygulama
Study of marketing plan in herbal and fruit infusions industry
- Tez No: 205698
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, son yıllarda Türkiye'de hızla büyüyen bitki meyve çayıpazarında tüketici davranışlarının incelenmesi, satın alma ve tüketimeğilimlerinin belirlenmesi ve söz konusu pazardaki oyunculardan biri olanDoğadan için pazarlama planı örneği kapsamında; pazar bölümleme, pazarhedefleme, ürün konumlandırma ve stratejik pazarlama önerilerindebulunmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Bu amaç doğrultusunda, veri toplama tekniği olarak anket uygulamasıbenimsenmiştir. Söz konusu anket Ankara ilinde uygulanmıştır. Toplam 444denek üzerinde uygulanan anket çalışmasından elde edilen veriler SPSS 9.0paket programında analize tabi tutulmuştur.Araştırma sonucunda tüketicilerin profilleri ve satın alma davranışlarınıetkileyen faktörlere ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırma kapsamındabelirlenen 3 farklı hipoteze ilişkin bulgulardan biri; kadınların erkeklere göredaha yüksek oranda bitki meyve çayı kullandığı yönündedir. Bir diğer bulgu;Doğadan markasını kullanan tüketicilerin, markalarına daha az sadık olduğuyönündedir. Ayrıca, gelir durumu arttıkça bir seferde satın alınan bitki meyveçayı adedinin arttığı bulgusu elde edilmiştir.Sonuç olarak; bu araştırma ile bitki meyve çayı endüstrisinde tüketicidavranışları belirlenmeye çalışılmış ve elde edilen bulgular ile pazar verileriışığında, pazarlama planına örnek teşkil etmesi amacıyla Doğadan içinstratejik pazarlama önerilerinde bulunulmuştur..
Özet (Çeviri)
This research was planned and performed in order to determinepurchasing and consumption trends, and investigate consumer behaviors ingradually growing herbal and fruit tea market in Turkey. In this study, thereare market segmentation, market targeting, product positioning and strategicmarketing suggestions for Doğadan brand that operates in the market.In line with the purpose of the study, as a data collection method, aquestionnaire survey is carried out on consumers. The survey conducted inAnkara. Data collected from 444 respondents is carried out via SPSS 9.0package.As results of research, findings about factors that influence consumerprofiles and purchasing behaviors were obtained. One of the findings,related with 3 hypothesis tested in this study indicates that, women useherbal and fruit teas more than men. Another finding implies that, consumerswho use Doğadan brand are less loyal to their brand. In addition as incomelevel increase, number of products purchased in each shopping increases.In conclusion, by the help of this research, consumer behaviors wereinvestigated and in the light of the findings and market data, strategicmarketing suggestions are made for the brand, Doğadan.