Pazarlamanın etkinliğinin artırılmasında halkla ilişkilerin kullanımı
Using public relations in to increase of the efficiency of marketing
- Tez No: 205697
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde işletmeler gittikçe artan bir şekilde tüketici istek veihtiyaçlarının temel alındığı bir pazarlama anlayışına doğru yönelmektedir.Pazarda varolabilmek için değişimlerin yönünü doğru tespit etmek zorundakalan işletmeler yeni yaklaşımlara, yöntem ve tekniklere kapılarınıaçmaktadır.Tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının tatmin edilmesine göre düzenlenenpazarlama uygulamalarına halkla ilişkilerin büyük ölçüde katkılar yapabileceğive bu süreçte kavramsal gelişiminin de oluşmaya başladığı görülmektedir.Pazarlama ve halkla ilişkiler arasındaki ilişki çeşitli düzeylerde ele alındığındabu ilişkiden ortaya çıkan Pazarlama Halkla lişkilerinin güçlü bir şekildepazarlamanın stratejik hedeflerine destek verebileceği ve bu süreçtepazarlamanın sahasına daha çok girmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.Pazarlama Halkla lişkileri gerek kurum içindeki gerekse kurum dışındakibütün hedef kitlelerle ilişkileri düzenleyen geleneksel halkla ilişkilerfaaliyetlerinden ayrı olarak tamamıyla ürün, hizmet ve pazarlama ileilgilenmekte, satın almayı ve tüketici tatminini teşvik eden çok çeşitli iletişimtekniklerini başarılı bir şekilde ortaya koyarak işletmenin satış ve pazarlamahedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte işletmeyöneticileri de tüketiciye ulaşılması ve güveninin kazanılmasında PazarlamaHalkla lişkilerinin pazarlamaya güçlü ve maliyet açısından etkili bir şekildekatkıda bulunacağının farkına varmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Companies have been increasingly adopting a marketing understandingbased on consumer needs and expectations. Companies which have topredict speed and direction of the changes wellcome new approaches,methods and techniques in order to survive in the market.It is seen that public relations are able to make important contributions tomarketing applications which are organized so as to satisfy consumer needsand expectations, and also its conceptional devolopment has been coming into being in this process. When dealt with relationships between marketingand public relations at various levels, it was obviously understood thatMarketing Public Relations which is a result of these relations are able tosupport the strategic purposes of marketing effectively and it is essential thatshould be introduced to greater extend into the field of marketing in thisprocess.Marketing Public Relations completely deal with the product, service andthe marketing, seperately from the general practice of public relations whichare designed for the target audience both in the company and itsenvironment and use succesfully the different kind of communicationtechniques that encourage purchase and consumer satisfaction in order toachive the selling and marketing objectives. Therefore, the companyexecutives has been realizing that the Marketing Public Relations are able tocontribute the marketing strongly and cost-effectively in to order to reach tothe consumers and to gain their confidience.