Sağlık hizmetlerinin EFQM mükemmellik modeli ile değerlendirilmesi ve Gazi Üniversitesi Hastanesi uygulaması
Evaluation health services with EFQM excellence model implementation and the in Gazi Universty Hospıtal
  1. Tez No: 205700
  2. Yazar: AYŞEN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY), kuruluştaki tüm faaliyetlerin sürekli olarakiyileştirilmesi ve organizasyondaki tüm çalışanların kesin aktif katılımıyla çalışanlar,müşteriler ve toplum memnun edilerek karlılığa ulaşmayı hedefleyen bir yönetimfelsefesidirEFQM (Avrupa kalite yönetimi vakfı) toplam kalite yönetimi esasları üzerinehazırlanmış bir modeldir. 1988 yılında Avrupa' nın önde gelen 14 şirketi tarafından?Avrupa `da sürdürülebilir mükemmelliğin itici gücü olma? misyonu ve ? Avrupalıkuruluşların mükemmelliğe eriştikleri bir dünya? vizyonu ile kurulmuş, üyelik sisteminedayanan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kuruluşlara mükemmelliğe giden yoldanerede olduklarının göstermeye , problemleri saptamaya ve çözüm yolu bulmayadayalı bir sistemdir. Sistem gerek Avrupa'dan gerekse dışından gelen geribildirimlerle sürekli geliştirilmekte ve güncel hale getirilmektedir. EFQM, bu sistemibaşarıyla uygulayan kuruluşlara her yıl yapılan değerlendirmeler neticesinde EFQMmükemmellik ödülü vermektedir.Bu araştırmada amaç EFQM modelini tanıtmak ve modelin çalışanların tatminiaçısından geçerliliğini tespit etmektir. Bu amaçla birinci bölümde kalite ve kalitesistemleri hakkında bilgi verilmiş, toplam kalite yönetimi `ne değinilmiş ve ulusal veuluslararası kalite ödülleri anlatılmıştır. İkinci bölümde ise EFQM modeli tanıtılmıştır.Üçüncü bölümde (uygulama bölümü) ise sağlık sektöründe faaliyet gösteren,ülkemizde sağlık hizmeti veren araştırma hastanelerinden biri olan Gazi ÜniversitesiHastanesi için EFQM mükemmellik modelinin sonuç kriterlerinden biri olançalışanların tatminini saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Present day, the enterprises can increase living chances by adapting the rulescoming from new economical arrangement. ?Quality? is not a privilege for theenterprises, which are the most important and indispensable factor of theeconomical system, it stands in the forefront as a right. The enterprisesadopting total quality management have had indisputable advantages in theirsectors. Anyhow, the enterprises show themselves with ?zero fault? and?perfection?, which is new organizing method of Total quality management.Total Quality Management (TQM) is a management philosophy, which aims atreaching to profitability by satisfying employees, clients and community withcontinuous development of all activities in foundation and definite activeparticipation of all employees in the organization.EFQM (European Foundation of Quality Management) is a model prepared fortotal quality management basis. It is a non-profit foundation, which was foundedby leading 14 companies in Europe and is based on membership system withmission ?Being Impulsive force of sustainable perfection in Europe? and a vision?A world, where the European Foundation reach to perfection?. It is a system,which shows the foundations their places on the way to perfection andinspecting the problem and finding out solutions. The system is continuallydeveloped and updated with the feed-backs from Europe and outside ofEurope. At the end of realized evaluations every year, EFQM gives EFQMPerfection Award to foundations, which successfully implement this system.In this study, the aim is to introduce EFQM model and to fix the validity of themodel on the basis of satisfaction of employees. In this way, the informationabout quality and quality systems is given in the first part, total qualitymanagement is mentioned and national and international award of quality aredescribed. In the second part, EFQM model is introduced. In the third part(implementation part), the satisfaction of employee-which is the one of finalcriteria for EFQM perfection model- in Hospital of Gazi University having activityin medical sector and giving health service in our country is tried to be fixed.