Kamu eğitim ve sağlık kurumlarında Efqm mükemmellik modeli uygulamalarının incelenmesi: Eskişehir örneği
Investigation of the applications of the efqm excellence model at the public education and health institutions: The Eskişehir case
- Tez No: 208568
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalısmada, Eskisehir ilinde kamu eğitim ve sağlık kurumlarında EFQM Mükemmellik Modeli uygulamaları incelenmistir. Kota örnekleme tekniği kullanılarak 11 eğitim kurumu ve 2 sağlık kurumunda anket çalısması yapılmıstır. Yönetici grubu, çalısan grubu ve müsteri grubu olmak üzere üç farklı denekte anket uygulanmıstır. Veriler SPSS paket programında ve Excel de değerlendirilmistir. Yüzde dağılım Ki- Kare bağımsızlık testi ve T testi analizleri yapılmıstır. Yapılan çalısmada, eğitim kurumlarında okul türlerine göre EFQM mükemmellik modelinin alt kriterlerinin uygulamasında farklılıklar olduğu tespit edilmistir. Eğitim ve Sağlık hizmetleri de karsılastırıldığında çalısanlar, süreçler ve çalısanlarla ilgili sonuçlar alt kriterlerinin uygulamasında farlılıklar olduğu belirlenmistir. Kurum türü ile çalısma tarzını iyilestirmek amacıyla yenilikçi organizasyon ve yaklasımlardan yararlanılmasında, çalısanlar için öğrenme olanakları olusturup bunlara katılımın özendirilmesinde, çalısanların performanslarının değerlendirilip daha iyi performans göstermeleri için onlara yardımcı olunmasında, tüm çalısanlar arasında esit oranda fırsat esitliği olmasında, iyi bir çalısma ortamına sahip olunmasında, kendi eğitimlerini sürdüren çalısanların bu çabalarının değerlendirilmesinde, kurumdaki ürün ve hizmetlerin mevcut ve olası müsterilere (topluma) duyurulup, sunulmasında ve müsterilerin kurumla güncel iletisim gereksinimlerinin belirlenip karsılanmasında değiskenlik gösterdiği belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the investigation of the applications of the EFQM Excellence Model at the public education and health institutions in Eskisehir. The polls are taken from 11 education institutions and 2 health institutions by the using of quota sampling. Administrators, employees and customers are selected as the subjects of the polls. A package program called SPSS and Microsoft Excel are used to analyze the data taken from the polls. Percentage distribution, ?2 (chi-square) independence tests and T test are applied over the data. In this study, some differences have been detected between the applications of the sub-criteria of the EFQM Excellence Model depending on the school types of the education institutions. Comparing the education and health services, some differences have been determined between the applications of the sub-criteria employees, process and results of employees. It is also determined that, there are correlation between the types of the institutions and the applications of the EFQM Excellence Model subcriteria, such as utilization from renovative organizations and approaches in order to improve working styles and creating learning opportunities for the employees and encouraging them for participating those activities, analyzing the performances of the employees and helping them to perform better. In addition, having the equality of opportunities at the same rate between employees and having good working conditions are different in two institutions. Besides, evaluating the efforts of the employees who continue their self-education, announcing and serving the products and services of the foundation to the existing and potential customers are different. Finally, some differences have been detected between the applications of identifying and meeting the customer needs of the actual communication with the foundations applications in two institutions.