Denetim mesleğinde etik, bağımsızlık ve Sarbanes - Oxley Kanunu sonrası gelişmeler
Independence, ethics in audit profession and developments after the Sarbanes - Oxkey Law
  1. Tez No: 205708
  2. Yazar: BURAK İNAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son yıllarda karşılaşılan Enron, Worldcom gibi finansal skandallar ile denetçibağımsızlığının önemi vurgulanmış ve denetim sektöründe önemli değişikşikleryaşanmıştır. Diğer taraftan denetçi bağımsızlığı muhasebe etiği konularıarasında her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Söz konusu skandallarüzerine SEC, 2002 yılında Sarbanes-Oxley Kanunu yayımlamıştır. Hiç süpheyok ki Sarbanes-Oxley Kanunu işletmeler için kurumsallık bağlamında bir çokdeğişiklik yaratmış hatta devrim niteliğinde olmuştur. Ayrıca IFAC, AICPA, ABkomisyonu gibi uluslararası düzenlemeler de denetçi bağımsızlığına yönvermiştir.Ülkemizde Sarbanes-Oxley Kanunu'na paralel olarak bazı düzenlemeleryapılmış, ancak söz konusu düzenlemelerin uygulanabilirliği halen tartışmakonusudur. İşbu çalışmada denetçi bağımsızlığı ile ilgili uluslararası ve yereldüzenlemeler incelenmiş, ülkemizdeki etkilerine yönelik bir anket çalışmasıyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, auditor independence has been emphasized by thefinancial scandals like Enron and Worldcom and there were many changes inaudit sector. By the way, among the critical issues of ethics in accounting isalways auditor independence. On the scandals being talked of, SEC publishedthe Sarbanes Oxley Act of 2002. Without a doubt, Sarbanes-Oxley altered thecorporate landscape and created a number of changes and was a revolution forall kind of business. Moreover, regulations made by AICPA, IFAC and EUCommission give a direction to the auditor independence.In our country, it has been made many regulations which are parallel to theSarbanes Oxley Act but practicability of the regulations is still the subject ofdiscussion. In my thesis, international and local regulations about the auditorindependence have been studied; moreover it has been taken a poll for thepracticability.