Bankalarda kredi pazarlama ve değerlendirme sürecinde kurum içi çatışmalar ve çözüm önerileri
Corporate disputes between credit marketing and appraisal procedures in the banking sector and proposal of solutions
  1. Tez No: 205710
  2. Yazar: YÜKSEL AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bankalar, bugün itibariyle ülke ekonomilerindeki finansal sistemintemeli ve en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Sürekli yeni ürünlerve modern pazarlama yöntemleri kullanan bankaların Haziran 2006 itibariyleaktiflerinin %43,7'sini krediler oluşturmaktadır. Yine, bankaların gayrinakdiyükümlülükleri de dikkate alındığında, kredilerin ticari bankalar için enönemli ürünlerden biri olduğu şüphesizdir. Her türlü nakdi ya da gayrinakdikredi miktarı bankalar için risk demektir. Yoğun risklerle yaşamak zorundaolan bankaların sözkonusu risklerini minimize etmeye çalışmasıgerekmektedir. Bunun için de hızlı ve isabetli çalışan bir kredi pazarlamave değerlendirme sitemi kurulmalıdır. Kredi pazarlama personeli ve kredipazarlama birimleri bankanın kredi hacmini mümkün olduğunca artırarakdaha fazla faiz ve komisyon geliri elde edilmesi için çaba gösterirken, kredideğerlendirme birimleri ya da kredilendirme sürecinde çalışanlar ise;bankanın sağlıklı bir kredi portföyü oluşturması için çaba harcamaktadır. ştebu aşamada, yani kredinin pazarlanması süreci içinde yer alan kredideğerlendirme sürecinde, kredi pazarlama ve kredi değerlendirme birimleriarasında ciddi bir çatışma süreci de kendiliğinden doğmaktadır. Buçatışmaların, banka yapısından, çalışanlarından, müşterilerden, piyasadanvs. kaynaklanan birçok sebebi bulunabilmektedir. Bankalarda var olanancak daha önce hiç açıkça dile getirilmemiş olan bu konu, ilk kez bizimçalışmamızda incelenmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların%99'unun kapsayacak şekilde 19 banka ile yapılan bir anket çalışmasıylada konu desteklenerek, bankalarda kredi pazarlama ve değerlendirmesürecinde kurum içi çatışmalar tespit edilip, çözüm önerileri bulunmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, Banks have become the basic and the most vital issue of thefinancial system in the countries? economics. From June 2006 the %43,7asset of the bank, which continuously using the new products and methodof modern marketing , are composed by credits. Also regarding the no cashobligations of the banks it is certain that credits are the most importantproduct of trade banks. Any kinds of cash or no cash credit amounts meansrisk for the banks. The Banks which have to live with intensive risks, needto try to minimize their afore mentioned risk. For this fact, it should beestablished a credit marketing and evaluation system which work fast andappropriate while credit marketing personnel and units are trying to getmore interest and commission income by increasing the credit capacity aspossible as it can of the banks. Personnel who works in the credit evaluationunit or in the period of giving credit, are struggling for banks to exist healthycredit portfolio. At this stage, in other words, in the period of creditevaluation which exist in the credit marketing process, a serious discussionperiod naturally occured between the credit marketing and evaluation units.These disputes can have various reasons occured from the bank structure,workers, clients, market etc. This issue which exist in the banks, howevernever has been mentioned firstly examined in our study. By supporting thesubject with a survey, verified between 19 Banks, covering the %99 of thetrade Banks operating in Turkey, disputes are determined betweenassociations in the period of credit marketing and evaluation. Consequentlythe proposal solution have tried to be found.