ÖSS sistemi ve felsefe grubu derslerinin ÖSS sistemi içindeki konumu
The system of selection and placement of students in higher education and the importance of philosophy lessons in the exam
  1. Tez No: 205722
  2. Yazar: EMİNE BAŞCI KÜÇÜKKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırmamızda 1994-2006 yılları arasında sürekli olarak değişen ÖSSsistemi ve bunun felsefe dersine olan yansımalarını inceledim. ÖncelikleÖSS sorularının tarama sürecinden sonra yıllara ve konularına göredağılımlarını inceleyip, tablolar halinde ifade ettik. Özellikle, felsefenin alanı,insan bilgisi ve düşünüşü konularında her yıl soru geldiğini ve toplam sorulanÖSS sorularının 1/4'ini oluşturduğunu gözlemledim. Fakat oldukça ilginçtir kimüfredatta yer alan bazı konulardan; örneğin; ontoloji (varlık) konusundanherhangi bir şekilde soru sorulmadığını gözlemledim. Bu da tabi ki konulararasında ÖSYM'nin net bir şekilde soracağı soruların konularınıaçıklamamasından kaynaklanmaktadır. Bu durumun adayların bazı felsefekonularına karşı duyarsız kalmalarına sebep olduğu tespit edilmiştir. Ayrıcafelsefe grubu sorularının içerisinde felsefe dersi sorularının azaltılması felsefedersine olan ilgiyi de düşürmüştür.Araştırmamızın temel bilgiler kısmında eski ve yeni sınav sistemlerininkarşılaştırılmasını vermeye çalıştık. Son düzenleme ile adaylara bir çokkolaylıklar getirildiğini gözlemledim. Fakat ne kadar kolaylık sağlanırsasağlansın sürekli gündemde sınav sisteminin değişeceği, değiştiği gibikonuların adaylar üzerinde olumsuzluklar doğurduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In my research, I examined the continuous change in the system ofselection and Placement of Students in Higher Education and the reflection ithas had on philosophy. Firstly, I studied the exam questions and put theminto graphs according to the years and their subjects. Especially I realizedthat every year questions on knowledge of human beings and thoughts havebeen asked and made up one quarter of the exam. I saw that same subjectsthat are in the cirruculum has not been asked such as auntology (existence).This is due to Higher Education Council not giving a reasonable explanationabout the subject of the questions that are going to be asked.This situation has caused the students to loose their interest towardsphilosohy. On the other hand with the decrease of questions asked inphilosophy has also decreased the attention towards to philosophy studies.In our fundamental section, we tried to observe the privous exam system andnew exam system. In the latest arrangements, I have observed that it hasmade it fairly esasy for students. No matter how much easiness, it hasbought into the system, changing of the exam system has had negativeaffects on the students.