Çocuk ve genç işçilerin korunması
Protection of child and young workers
- Tez No: 205723
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çocuk ve gençler doğası gereği hukuki, sosyal, fizyolojik ve psikolojikyönlerden korunmaya muhtaçtırlar. Koruma önce ailede sonra okulda, sosyalçevresinde ve varsa iş ortamında gerçekleşmelidir. Çocuk ve gençlerin çalıştıklarıişler ve çalışma ortamları elbette yetişkinlerden farklı olmalıdır. Zira çocukların ağırbir maden işinde, gece ve uzun süreli ya da içkili eğlence yerlerindeçalışamayacakları oldukça açıktır. Böylesi bir ortamda çalışacak çocuk ve gençlerinbirçok yönden zarar görmeleri ve içinde bulundukları sosyal ortama sağlıklıkatılımlarının gerçekleşmemesi ihtimali oldukça yüksektir.Çocuk ve gençler önce yaşadıkları ülkelerin, daha sonra dünyanın geleceğidir.Sağlıklı ve başarılı nesillerin yetişmesi tüm insanlığın yararınadır. Çocuk ve gençişçilerin çalıştırılması ve istismarları sadece ülkemizin sorunu değildir. Modern kölelikuygulamaları da dahil dünyanın dört bir köşesinde çocukların sömürülmesi, kötübiçimlerde çalıştırılması ve savaşlarda kullanılmaları halen devam etmektedir. Hiçyoktan yakınlarını yitiren ve geleceği / ümitleri alt üst olan çocuklar savaş veçatışmaların en mağdur kişileridir.Uluslararası platformda çocuk ve gençlerin korunmalarının veçalıştırılmamasının gerekliliğine artık eskisinden çok daha fazla inanılmaktadır.Çalıştırılmamanın amacı onların gerçekten olması gereken okul, kurs, spormerkezleri vb ortamlarda çalışmalarını, aile ve arkadaşlarıyla birlikte olmaları vegeleceklerini hazırlamada iyi bir donanımla yola çıkmalarını sağlamaktır. Günümüzdebu yaklaşımlar birçok ülkenin taraf olduğu uluslararası sözleşmenin konusunu teşkiletmektedir.Ülkemiz Avrupa Birliği'ne üyelik ve müzakere sürecinin de olumlu katkısıylason yıllarda çocuk ve gençlerin korunması ve çalıştırılmamaları konularında mevzuatve uygulama yönlerinden çok önemli değişiklikler yapmıştır. Geleneksel olarak daeğitime ve gençliğe değer veren ülkemiz, aslında mevcut değerlerine paralel olarakyapılması gereken bu düzenlemeleri biraz da bu sürecin zorlamasıyla gerçekleştirmişbulunmaktadır. Ama önemli olan, teori bazında atılan bu adımların denetleme,müeyyide ve uygulama aşamalarında da perçinlenmesidir.Çocuk ve gençlerin sevgi, ilgi, takdir ve güvene yani korunmaya ihtiyaçlarıvardır. Uzun dönemde hedef onların tamamen iş hayatından çekilmeleri, eğitimlerinedevam ederek zamanı geldiğinde iyi yetişmiş kişiler olarak çalışmaya başlamalarıdır.Kısa vadede amaç ise her nasılsa çalışmakta olan çocuk ve gençlerin iş ortamları,çalışma şartları, sağlık ve güvenlik gibi uygulamalarının iyileştirilmesidir. Siyasiiradenin de önemli olduğu her iki aşamada onların, bizlerin öz değerlerimiz vegeleceğimiz olduğu perspektifinin geliştirilmesinin sorunların çözümünde yararlıolacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Naturally children needs protection legally, physically, psyhologically andsocially. Protection occurs first in the family then school, social environment and if itexists at working area. Of course the working environment of children should differfrom adult?s. It is clear that the children can not work in mine or at night or for a longtime, at entertaining places where alcohol is drunk. It is most possible for childrenwho work for such a place is harmed and can?t adopt to their social surroundings.Children are firstly the future of their own countries then the world?s. It is usefulfor everybody to have healthy and successful youth. Working and exploting of childare not the the problems of only our country. Including modern slavery applicationsthe compulsery working, exploiting and forcing to fight of children still continue.Without use loosing the family and future the children are the most harrassed victimsof wars.Nowadays, the need for the protection and not being worked of children aremore highly believed than before in the world. The aim of `not being worked? is thatthe children should be working in school, course or sport complex, or be with theirfamilies / friends to properly prepare theirselves for future. Today this concept is themain subject of international acts which are adopted by most countries.With the help of EU process our country managed to make very importantchange legally and practically for protection of children. Traditionally knowing theimportance of education and youth our country parallel to its values made suchchanges with some forces of that process. But it is also necessary that these stepsshould be backed with good practice and inspections.The children need love, interest, appreciation and security. In the long periodof time the target is to move them from labour life, make them go on their educationto prepare themselves as educated people for future without harm. In the shortperiod of time the aim is to make their working environment and health with securityconditions better if they work so. Also knowing the need of political wish for bothsteps, it is better to improve the perspective that children are our own value andfuture in order to solve their problems.