XVI. yüzyılda Akşehir Sancağı (tahrir defterlerine göre)
The Sandjak Of Akşehir in the XVI. century
  1. Tez No: 205724
  2. Yazar: VOLKAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 551
Özet
Osmanlı devrinde, Akşehir sancağının siyasi, iktisadi ve içtimai yapısı buçalışmanın muhtevasını teşkil etmektedir. Bu incelemeyi yaparkenbaşvurduğumuz en birincil kaynak tapu tahrir defterleridir. Tetkik ettiğimizdönem itibariyle tahrir defterlerini temel alarak ortaya koyduğumuz çalışmadaelde edilen veriler tarihi süreç içinde mukayese yoluyla değerlendirilmeyeçalışılmış, ortaya çıkan veriler tablolarda ayrıntılarıyla gösterilmiştir.Çalışmamızın giriş bölümünde, kullanılan kaynakların genel birdeğerlendirmesi yapılmıştır. Müteakibinde ise Akşehir bölgesinin tarihi vecoğrafyası tahlil edilmiştir. Birinci bölümde genel olarak eyalet idaresi veOsmanlı idari teşkilatında Karaman eyaleti ve eyalete tabi bulunan Akşehirsancağı idari taksimat bağlamında incelenmiştir. kinci bölümde iskan venüfus başlığı altında şehir nüfusu ve mahalleler, köylerin demografik yapıları,Akşehir sancağının genel demografik analizi ve Akşehir sancağı cemaatlerinüfus ve hasılları tahlil edilmiştir.Üçüncü bölümde toprak idaresi başlığı altında Akşehir sancağında toprakidaresi ve dirlik düzeni incelenmiştir. Bununla beraber sancak dahilinde miri,mülk, ve vakıf araziler ayrıntılarıyla tahlil edilmiştir. Dördüncü bölümdeiktisadi yapı altında zirai yapı, yetiştirilen ürünler, ve buna bağlı alınanvergiler, hayvancılık ve hayvancılıktan alınan vergiler, şahıs başına alınanvergiler ve maktu vergiler incelenmiştir. Son bölümde ise Akşehir sancağıdahilinde vakıflar ve vakıf eserleri ayrıntılarıyla tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political, economical and social structure of Akşehir sub-vilayet in thetimes of Ottoman constitutes the content of this research . The primarysource that we use while doing this research is tapu-tahrir notebooks.In the introduction section of our research a general evaluation of thesources that is benefited from is evaluated. Followingly history andgeography of Akşehir region is analyzed. n the first section the managementat province. Karaman province in Ottoman administrative organization andAkşehir sub-vilayet which is dependent of the province analyzed from thepoint of administrative division. n the second part under the inhabiting andpopulation headline the population of the city. And districts of the city,demographical structure of the villages the analyze of the generaldemographic structure of Akşehir sub-vilayet and population and happeningsof Akşehir community groups are analyzed.In the third section under the land management headline landmanagement and dirlik düzeni of Akşehir sub-vilayet are analyzed from allthe aspects in detail. Within the scope of sub-vilayet. n the fourth sectionagricultural structure, cultivated products and taxes taken from these, cattlebreeding and collection of taxes from this, taxes taken from each citizen andmaktu taxes are analyzed under the economical structure. n the final sectionfoundations of Akşehir sub-vilayet and monuments of these are analyzed indetail.