İkame ürün tehditine karşı stratejik planlama ve kriz yönetimi : Pencere sektöründe bir uygulama örneği, Seçil Kauçuk
Strategical planing and crisis management against alternative product menace : An Applied sample windows sector seçil kauçuk
- Tez No: 205759
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KORKMAZYÜREK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
1970-2000 yılları arasında, dünyada büyük siyasi, kültürel ve ekonomikgelişmeler ve değişimler yaşanmıştır. Yeni devletler oluşmuş, sınırlar değişmiş,ekonomik kavramlar gelişmiş, işletme yönetim sistemleri ve siyasi yönetim anlayışlarıdeğişmiştir. Bu değişimler kültürel, ekonomik ve siyasi sebeplerden kaynaklanmış,sonuçları da siyasi, kültürel ve ekonomik değişimler olmuş ve her değişim gibi budeğişim de sancılı olmuştur. 1970 petrol kriziyle başlayan bu değişim süreci kimiuluslar arası, kimi yerel bir çok krizleri beraberinde getirmiştir. Türkiye de budeğişimlerin sebep ve sonuçlarından etkilenmiştir.Çalışmada, 2000 Türkiye genel ekonomik krizi öncesi, küçük ölçekli bir aile2000/01 genel ekonomik krizlerinden edindiği tecrübeleri veşirketinin,kurumsallaşarak pazarda ikame ürüne karşı yürüttüğü kriz yönetim faaliyetleriincelenmektedir.Kurum, genel ekonomik kriz sonrası kurumsallaşmayı, olası krizlere karşı birönlem olarak başlatmıştır. Kurumsallaşma esnasında karşı karşıya kalınan tehditlereyönelik önlemler geliştirmek ve zayıflıkları gidermek amacıyla Toplam KaliteYönetiminin (TKY) uygulanması hedeflenmiştir. Toplam Kalite Yönetimi'nin olasıkrizler karşısında öncü sinyaller oluşturması ve pazar değişimlerinin zamanında vedoğru ölçülebilmesi amacıyla, stratejik yönetim ilkelerine bağlı kalarak göstergeleroluşturulmuştur. Klasik mali yönetimle birlikte stratejik mali yönetimin (SMY)kullanılması ile kaynakların korunması amaçlanmıştır.Bu çalışmada, kurumun geliştirdiği refleksler, olaylar ve olayların yönetimikuramsal yaklaşımların öngörülerinde incelenmiş, kuramsal yaklaşımlarla olaylarınbirbirini tamamladığı yada farklılaştıkları konular çevre şartlarıyla birlikte analizedilmeye çalışılmış ve kurumun geliştirdiği yönetim sistemi geliştirilerek bir modelolarak ortaya konulmuştur. Bu model ve modelin oluşması esnasında yaşanan olaylar,alınan kararlar, yapılan hatalar ve uygulama sonuçları benzer işletmeler için kriz öncesiyada krizde yol gösterecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Between the years of 1970-2000, political, cultural and economical developments andchanges took place in the world. New countries have appeared; borders have enlarged; newconcepts in economies have developed; business management systems and understanding ofpolitical movements have changed. In 1970, the timeframe starting with the petroleum crisishad brought either international or domestic crisis for the countries. In addition,Turkey hadbeen affected by the causes and the effects of these changes.In this study, a small scale family business before Turkish economical crisis takingplace in the year 2000, gaining these experiences of the 2000-2001 economical crisis andinstitutionalizing against the competitive products in the market are analyzed.As a precaution, the company started to be a re-organized company after theeconomical crisis. TQM applications have been aimed against all the treats and theweaknesses that the company has faced during the timeframe of the re-organization. TQMagainst the possible crisis, and at the time of the market changes and its measurability, areindicators of strategic management principals. Using classical financial management with thestrategic financial management (SFM) is the reason to preserve the company sources.In this study, the reflexes, incidents and managing the incidents are analyzed bybasing on the approaches of the re-organization; either integration or differentiation of theincidents with the approaches of the re-organization are analyzed with considering thecircumstances; moreover, by improving the company?s developments, a model has beenbrought up. This model and the time of the set up, all the incidents, decisions, mistakes andresults can be described as a path to follow before crisis or at the criss for the similarorganizations.