El-Buhari'nin el-Edebül-müfredi bağlamında Hz.Peygamber'in sünnetinde görgü kuralları
The experienced rules in Prophet Muhammeds sunnah according to Eladabul-mufrad written by El-Bukhari
- Tez No: 205772
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsan toplumsal bir varlıktır. Bu yüzden içinde yaşadığı toplum tarafından kabuledilen kurallara uymak zorundadır. Kısacası insan görgülü-edepli olmalıdır. Bu çalışmadael-Buhârû'nin el-Edebü'l Müfred'i bağlamında Hz. Peygamber'in Sünneti'nde görgükuralları araştırılmıştır.Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde; Hz. Peygamber'in duâlarında ve insanlarla ilişkilerinde gözettiklerigörgü kuralları incelenmiştir. Duâ, kulun Allah'a yalvarmasıdır. nsan Rabbi ilekonuşurken bu konudaki edep kurallarına uymalıdır.kinci bölümde; insanların aile hayatında uyması gereken görgü kurallarındanbahsedilmiştir.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise; insanların toplumsal hayatta uyması gerekengörgü kuralları belirtilmiştir.Çalışmamızda konuyla ilgili Kur'an âyetlerine, hadislere yer verilmiş ve bu konudayazılmış diğer kitaplardan da yararlanılmıştır.Anahtar Kelimeler : Edeb, Ahlâk, Görgü, Aile, Toplum, Kur'ân, Hadis, Din,Peygamber.
Özet (Çeviri)
The human beings are social, there fore they must obey the rules whichhave been accepted by the society where they have been living in. That is,theyshould have good behaviors. In this work, the experıenced rules in ProphetMuhammed?s Sunnah accordıng to el-Adabu?l Mufrad wrıtten by el-Bukhari arestudied.This study is formed of enter and three divisions:In the first division; the prags and relations the people of the Prophetand the accepted rules are studied. The pray is a beg to God by His slaves. Thepeople should obey the accepted rules in this topic when they speak with God.In the second division; the accepted rules have been mentioned that thepeople have to obey in family life.In the third and last division; it has been expressed that the people shouldobey the accepted rules in social life.In our study it has been given place to verses of the Qoran and Hadiths.And it has been advantaged other books that written on this topic.Key Words : Moral, Accepted Rules, Family, Society, Qoran, Hadith,Religion, Prophet.