Meslek liselerinin atölye derslerindeki elektronik devre uygulamalarının bilgisayar destekli açık uçlu deney yazılımları kullanılarak erçekleştirilmesinin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of electronic circuit application carried out by using computer aided clear ended test software to academic success and its permanence at the atelier lectures of vacational high schools
- Tez No: 205773
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TEKDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, meslek liselerinin atölye derslerindeki elektronik devreuygulamalarının bilgisayar destekli açık uçlu deney yazılımları kullanılarakgerçekleştirilmesinin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi araştırılmıştır.Araştırma 2004/2005 eğitim öğretim yılının birinci yarı yılında, Adana Yüreğirİstanbul Menkul Kıymetler Borsası Endüstri Meslek Lisesinde gerçekleştirilmiştir. İlkolarak tüm ikinci sınıf öğrencilerinden yansız olarak iki sınıf belirlenmiştir. Deneygrubu 33, kontrol grubu 32 öğrenciden oluşmaktadır.Deney grubunun dersleri araştırmacı tarafından uygulatılan yazılımlarlabilgisayar destekli işlerken, kontrol grubu ise aynı konuları öğretmenleri ile sadeceatölyede işlemişlerdir.Araştırma sonunda deney grubu ile kontrol grubunun akademik başarı sontestpuanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark çıkmış, fakat kalıcılık puanlarıarasında anlamlı bir fark çıkmamıştır.Anahtar kelimeler; bilgisayar destekli eğitim, benzetim paketi, simülasyon, elektronik
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of electronic circuit application carried out by usingcomputer aided open-ended test software to academic achievement and retention atatelier lecture of vacational high school has been investigated.The research was carried out at Yüreğir İstanbul Stocks and Bonds ExchangeIndustry Vacational High School located in Adana city's Seyhan district in 2005/2006educational calendar's first semester. Firstly, two classrooms were chosen randomlyfrom among the all of the 2nd grade classrooms. Secondly, one of these classroomswere determined as experimental group and the other one as control group.Experimental group consists of 33 students and control group consists of 32 students.While experimental group?s lecture was thought with computer-aided open-endeded experiment sofware by resercher, the control group studied the same subjectwith their teacher at atelier.At the end of the study, a significant academic achievement difference wasfound about final test scores between experimental and control groups in the favour ofexperimental group, but a significant difference was not determined between theretention of learning scores of the groups.Key words; computer aided education, imitation package, simulation, electronic