Ticaret meslek ve Anadolu ticaret meslek liseleribilgisayar programcılığı bölümü öğrencilerinininternete yönelik tutumları ile ?internet ve ağ sistemleri? dersi akademik başarıları arasındaki ilişki
The relation between the attitudes towards ?the internet? and their academic achivements in the lesson ?the internet and network systems? of the students studying in the computer programming department in trade vocational and Anatolian trade vocational high schools
  1. Tez No: 205795
  2. Yazar: HİLAL GÖKÇE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, Ticaret Meslek ve Anadolu Ticaret Meslek LiseleriBilgisayar Programcılığı Bölümü 10. sınıf öğrencilerinin ?İnternet? kavramınayönelik tutumları ile bu konuyu temel alan ?İnternet ve Ağ Sistemleri? dersiakademik başarıları arasındaki ilişkiler çeşitli değişkenler açısındanincelenmeye çalışılmıştır.Bu değişkenleri; cinsiyet, gelir durumları, evlerinde bilgisayarları olupolmadığı, bilgisayar veya teknoloji ile ilgili dergi okuyup okumadıkları ve yinebilgisayar veya teknoloji ile ilgili televizyon programları izleyip izlemediklerişeklinde sıralayabiliriz.Araştırmanın örneklemi, 2005-2006 öğretim yılında Osmaniye TicaretMeslek ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü10.sınıfta okuyan toplam 48 öğrenciden oluşmuştur.Araştırmanın problemine ilişkin veriler, kişisel bilgiler anketi, interneteyönelik tutum ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanıp geliştirilen akademikbaşarı testi ile elde edilmiştir.Akademik başarı testi 27 soru ile 62 kişi üzerinde uygulanmış, 0,86 gibibir güvenirlik düzeyine sahip 20 soruluk akademik başarı testi oluşturulmuştur.Betimsel araştırma modelinde yürütülen bu araştırmada 11 alt problemcevaplanmaya çalışılmış ve verilerin analizinde; SPSS 11.5 programı YüzdeÇözümlemesi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), t-Testi, Mann Whitney-UTesti ve Korelasyon yöntemleri kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda internete yönelik tutum ile akademik başarıarasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Tutum puanlarının, cinsiyet, gelirdurumu, teknoloji içerikli dergi okuma, teknoloji içerikli tv programı izlemedeğişkenleri arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Sadece tutum ileevde bilgisayara sahip olma durumu arasında anlamlı bir fark görülmüştür.Akademik başarı ile diğer tüm değişkenler arasında ise hiçbiri ile anlamlıbir fark bulunamamıştır.Anahtar Kelimeler : Tutum, Akademik Başarı, Ticaret Meslek Liseleri,Bilgisayar Programcılığı, İnternet ve Ağ Sistemleri
Özet (Çeviri)
In this research the relationship between the attitudes towards ?theinternet? and their academic achivements in the lesson ?Internet and NetworkSystems? , which is based on this subject, of the tenth grade students of TradeVocational and Anatolian Trade Vocational High Schools, has been tried to beanalysed on the basis of different variables.The variables can be ordered as; gender, economic level, having acomputer, reading magazines about technology and watching tv programmesabout technology.The research sample is consisted of 48 students studying at the tenthgrade of Osmaniye Trade Vocational High School and Computer ProgrammingDepartment of Anatolian Trade Vocational High School in the academic term2005-2006.The data about the problem of the research has been collected frompersonal information questionnaires, attitude scale towards internet and anacademic achievement test which is prepared and improved by the researcherherself.The academic achivement test with 27 questions has been applied on62 students and after the factor analyses, 7 of the 27 items on the scale havebeen eliminated for being evaluated as invalid and unreliable. An academicachivement test of 20 questions with 0,86 reliability level has been developed.In this descriptive type research, 11 sub-problems have been dealt with,and with SPSS Program For Windows; Percentage Analysis, One-WayVariance Analysis (ANOVA), t-Test, Mann Whitney-U Test and CorrelationAnalysis have been used to analyse the data.As a result of the analyses carried out , no significant difference has beenfound between the attitude towards the ?Internet? and academic achievement . Ithas been observed that there is no meaningful difference between attitudescores and gender, economic level, reading magazine about technology andwatching TV programmes about technology. Only significant difference hasbeen observed in the situation of having a computer at home.No significant difference has been found between the academicachivement and all terms of the above mentioned variables.Keywords : Attitude, Academic Achievement, Trade Vocational High Schools,Internet and Network Systems.