Demokratik yaşamın gelişmesinde sosyal bilgiler dersinin rolü ve önemi
The importance and the role of social science course in the development of democratic life
- Tez No: 205816
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, sosyal bilgiler dersinin demokratik yaşamın gelişmesiüzerinde oynadığı rolü ve önemini tespit etmektir. Çalışmada nitel ve nicel araştırmateknikleri birlikte kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle Sosyal Bilimler, Sosyal Bilgiler,Demokrasi ile Demokrasinin temel niteliklerinden söz edilmiştir. Daha sonra ise sosyalbilgiler dersinin öğretim programı ve ünite içerikleri değerlendirilerek, demokratikyaşamın gelişmesine olan katkıları ortaya konulmuştur. Yine bu çalışma kapsamındaErzurum ili merkezindeki bazı ilköğretim okullarında sosyal bilgiler dersinin amaç vekonularına göre hazırlanan bir demokratik bilinç ve davranış anketi de uygulanmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuç ise sosyal bilgiler dersinin, mevcut haliyle demokratikbilinç ve davranış kazandırmada kısmen yeterli olduğudur.
Özet (Çeviri)
The main of this study is to determine the importance and the role of SocialScience Course in the development of democratic life. In this study, qualitative andquantitative techniques of research were used together. In this study, especially SocialSciences, Social Knowledge, Democracy and Qualities of Democracy were mentioned.Then, the Education Programme and the contents of units of Social Science Coursewere evaluated and contributions to the development of democratic life were broughtout. In the framework of this study, a democratic conscious and behaviour questionnairewere also applied which was prepared according to the topics and aims of SocialScience Course in some primary schools in Erzurum. The obtained data has shown thatthe present Social Science Course is partly sufficient for gaining democratic consciousand behaviour efficiency.