2005 yılı 9. sınıf coğrafya öğretim programı: Öğretmenler açısından uygulanabilirlik düzeyi
9. grade geography curriculum in 2005: Practicability level in point of the teachers
  1. Tez No: 205817
  2. Yazar: EYÜP ARTVİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2005 yılından beri yürürlükte olan 9. SınıfCoğrafya Öğretim Programı'nın geneli ve genel amaçları, kazanımlar, öğretme-öğrenme süreci ile ölçme ve değerlendirme boyutlarında coğrafya öğretmenleriaçısından uygulanabilirlik düzeyini belirlemektir.Araştırma betimsel tarama (survey) modeli kullanılarakgerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, 9. Sınıf Coğrafya Öğretim Programı'nınuygulanabilirlik düzeyini belirlemek için veri toplama aracı olarak 58 soru içerenanket formu oluşturulmuştur. Güvenilirlik ve geçerlilik hesaplamalarından sonrageliştirilen veri toplama aracı, internet üzerinde e-posta yöntemiyle çalışan, sadececoğrafya öğretmenlerinin üye olabildiği http://tech.groups.yahoo.com/group/cografya_ogretimi adresinde kayıtlı ?Türkiye Coğrafya ÖğretmenleriBirliği? adlı ileti grubunda söz konusu öğretmenlere e-anket uygulaması şeklindeyapılmıştır (Ekim 2006'da). 30 ilden ve toplam 442 coğrafya öğretmenindengelen yanıtlar değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın alt problemlerininçözümlenmesinde; tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD çoklukarşılaştırma testi yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerlerikullanılmıştır.Yapılan araştırmada, coğrafya öğretmenlerinin 9. Sınıf Coğrafya ÖğretimProgramı'nın geneli ve genel amaçları, kazanımlar, öğretme-öğrenme süreci ileölçme ve değerlendirme boyutlarının uygulanabilirlik düzeyini ?az? bulduklarıbelirlenmiştir.Gerek bu tür farklılıkların ortaya çıkmasında, gerekse bütün alt boyutlardacoğrafya öğretmenleri tarafından programın uygulanabilirlik düzeyinin ?az?görülmesinde, programın yaklaşımının coğrafya öğretmenleri için çok yeni olmasıve bu konuda hem üniversite eğitimi hem de yeterince hizmet içi eğitim almamışolmalarının etkisi olduğu söylenebilir. Ayrıca bu durumun, hem programdüzeltmeye tabii tutulmadığından hem de programın öğretmenler tarafındanyeterince anlaşılmamış olmasından kaynaklandığı belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the practicability level in point of theteachers of the new 9. grade geography education curricula according to ?general andgeneral aims, learning attainments, teaching-learning process, measurement andevaluation? in 2005. This is a descriptive study. A data collection tool which is includes58 questions was developed in order to determine the practicability level of the curricula.After reliability and validity analyses, the data collection tool was administered togeography teachers who active members of The Association of Turkish Geographyhttp://tech.groups.yahoo.comTeachers enrolled in the internet site of/group/cografya_ogretimi in October 2006. 442 questionnaires were evaluated totallywhich came back from thirty cities. In order to solve the sub problems of the research,one-way analysis of variance and Tukey HSD test have been done; the values offrequency, percentage and mean have been used.In this research, it was determined that the general and general aims, learningattainments, teaching-learning process, measurement and evaluation in the new 9. gradegeography education curriculum were adopted at ?less? level.It can be argued that to have a very new approaches in the curriculum in terms ofteachers, lack of educated teachers in this approach and the lack of teacher training in thenew curriculum are effective in both like these significant differences and it is seen as?less? practicality of new 9. grade geography curriculum. It is also clarified that thereasons of this situations are not to explain it enough to geography teachers and not tohave a pilot study before formal application of new 9.grade geography curriculum.