Ardahan ve Kars tabyaları
Ardahan and Kars forts (basiions)
- Tez No: 205819
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Ardahan ve Kars şehirleri, tarih boyunca Anadolu'nun Kafkaslara ve iç Asya'yaaçılan kapısı ve kilit noktası konumunda olmuştur. Anadolu'yu ele geçirmek, Akdeniz'einmek isteyen devletlerin ilk hedefleri, bu şehirleri ele geçirmek olduğu için, sürekliistilalara uğramış, sık sık el değiştirmiştir.Türklerin Anadolu'yu fethinden sonra, İran ve Rusya gibi güçlü devletlerin, ardıarkası kesilmeyen saldırılarına karşı önlem almak amacıyla, Ardahan ve Kars illeribirçok defa tahkim edilerek, savunmaları güçlendirilmiştir. 1720 yılından itibarenErzurum'la beraber Kars ve Ardahan kentleri, Avrupa'da geliştirilerek kullanılan,modern istihkâmlar gibi savunma yapılarıyla donatılmaya başlanmıştır. Özellikle Rustehdidini bertaraf etmek maksadıyla, Kars ve Ardahan şehirleri, çok sayıda tabyalıtahkimatla güçlendirilmiştir.Erzurum'la birlikte, Ardahan ve Kars'ın tahkimatı için, komisyonlar kurulmuş,Önemli ölçüde insan ve maddi gücünün yanı sıra, Avrupalı subay ve mühendislerdeçalıştırılmıştır. Tabya inşaatlarında, genelde çevrelerinde bulunan malzemelerkullanılmıştır. Ağırlıklı olarak kullanılan taş, tuğla ve toprağın yanı sıra, ahşap ile alçıyada yer verilmiştir.Günümüzde birçoğu sağlam olan ve halen askeriye tarafından kullanılan tabyalarınbir kısmı, orijinal özelliklerini korumaktadırlar. Batılılaşma dönemiyle OsmanlıDevleti'nde kurulmaya başlayan, çok programlı büyük askeri kışlaların bir uzantısıkonumundaki tabyalar, askeri mimariye farklı yenilikler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Ardahan and Kars cities have been a key point and agate for Anatolia to the Caucasus and inner Asia. Since the countries whichwanted to conquer Anatolia or reach Mediterranian sea conquered these twocities first; the cities have always been invaded and passed through several handsAfter the conquer of Anatolia by Turks, against the continious attacks ofpowerful countries such as Iran and Russia, these two cities were strenghtened formany times. Since 1720, Ardahan and Kars cities, as well as Erzurum, have beenstarted to equip with modern defence facilities such as strong holds which weredeveloped in Europe. Ardahan and Kars were equipped with manyh fortifications.In order to strenghten Erzurum; Kars and Ardahan?s fortificationscommissions were organined, a great deal of human and financial sources wereused; and army officers and engineers from Europe were employed. In theconstruction of the forts, the materials around were used. The main materials usedin the construction were stones, brides and soil. Wood and plaster were also used.Today, the forts, most of which are stil secure and being used by militory,keep their originality. Thsese forts, which were built during the Westernizationperiod of the Ottoman Empire as the smilar practices of big multi-purposebarrach brought a renewal to military architecture as well.