İslam hukuk tarihinde vakıflar ile batı kültüründeki benzeri kurumların karşılaştırılması
The comparison of foundations in islamic law history and the same institutions of west culture
  1. Tez No: 205822
  2. Yazar: HÜSEYİN ERTUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAKTIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsan, sosyal bir varlıktır. Bu yüzden toplum içerisinde yaşamak zorundadır.Toplumda yaşayan insanların sosyal ve ekonomik durumu farklıdır. İnsan, doğası gereği,muhtaç olanlara yardım etme eğilimindedir. Önceleri insanlar, ihtiyaç sahibi kimselerebireysel yardımda bulunmuşlardır. Uygarlık seviyesi geliştikçe, bireysel yardımlaşmakurumsal yardımlaşmaya dönüşmüştür. Bu yüzden, sosyal yardımlaşma ve dayanışmakurumları ortaya çıkmıştır. Bu kurumlardan biri de vakıftır. .Vakıflar, İslâm'ın yardımlaşmaya verdiği önem sayesinde, İslâm dünyasında önemligelişme göstermiştir. Bu kurumlar, Selçuklular zamanında sosyal hayatın her alanındafaaliyetler ûfa etmiştir. Osmanlılar döneminde daha fonksiyonel hale gelmiştir.Bu kurum, Batı'da genellikle foundation, stiftung yada trust diye anılmaktadır. OrtaÇağda, yeterince gelişme gösterememiştir. Ancak sanayi devriminden sonra gelişmeyebaşlamıştır. Günümüzde sivil toplum kuruluşlarının öneminin anlaşılmasıyla üçüncü sektöriçerisinde yer alan vakıflar, çok etkin hale gelmiş ve faaliyetlerini uluslararası düzeyetaşımıştır.İslâm dünyasında ise Osmanlı Devletinin geri kalması, çağdaşlaşmanın yanlışyorumu, Tanzimat dönemindeki uygulamalar, yersiz müdahaleler vb. sebepler sonucugerileme süreci yaşamıştır. Günümüzde ise bir kısım muafiyetler ve iyileştirmeler neticesinisbû bir gelişme trendine girmiştir.
Özet (Çeviri)
The person is a social entity, that?s why he has to live in a society. The economic andsocial situation of human beings who live in society is different. The human being tends tohelp poor people instictively. At first, people used to give individual help to the poor. As thelevel of civilization improved, individual helping changed into institutional helping. Thus,social helping and solidarity institutions came out. One of them is foundation.Foundations improved in Islamic world due to the importance given to helping inIslam. These institutions, carried out activities in every part of social life in Seljukians. Theseactivities became more functional in Ottoman period.This institution has been called foundation, stiftung or trust in the west. In the MiddleAge, it didn?t develop sufficiently. But after Industrial Revolution, it began to develop.Nowadays, with the comprehension of importance of civil society institutions, foundations inthe third sector has became more active and they have carried their activities into aninternational level.However, in Islamic world regression period was lived as the results of reasons suchas undevelopment of Ottoman State, wrong comment of modernization, applications inReform Period, irrelevant interventions etc. It has got into a relative development trend as theresult of some exemptions and improvements.