İlköğretim 8. sınıf müzik programının hedeflerine ulaşma düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of the ability of the primary school 8th-year music course to reach its targets
  1. Tez No: 205821
  2. Yazar: CAHİT AKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERAFETTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 8. sınıf müzik programının hedeflerine ulaşma düzeyinibelirlemektir.Çalışma, ilköğretim 8. sınıf müzik programındaki öğrenme etkinliklerinin organizasyonuve işletilmesi ile ilgili sorunların tesbitini ve programın bilişsel alan, devinişsel alan ve duyuşsalalan hedeflerinin üçünün bir arada değerlendirilmesini kapsamaktadır. ?Tek grup öntest-sontestdeseni?ne göre ele alınan çalışmada, örneklemdeki 426 öğrenciye 2005-2006 Eğitim-öğretimyılında, eğitim-öğretim yılının başlangıcında, dönem içinde ve sonunda, hazırlanan testler veformlar uygulanmıştır. Bu farklı uygulamalar arasındaki ilişkilerin hangi yönde olduğununtesbitine dönük bazı istatistiksel işlemler uygulanmış, hedeflerin gerçekleşme düzeylerisaptanmaya çalışılmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre, ilköğretim 8. sınıf müzik programınınuygulanması aşamasında öğrenme etkinliklerinin organizasyonunda ve işletilmesinde önemlisorunlar vardır. Bunların sonucunda da bilişsel ve devinişsel alan hedeflerine ulaşma düzeyiyetersiz bulunmuştur. Programın duyuşsal alan hedeflerine ulaşmada başarılı olduğunu ancaköğrencilerin zaten sürece girerken müzik dersine karşı olumlu bir ilgiye sahip oldukları ve eğitim-öğretim sürecinde bu ilgiyi korudukları belirlenmiştir.Çalışma sonucunda elde edilen bulgular yorumlanarak, çalışmadan çıkan sonuçlar ve olasıçözüm önerileri maddeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attaintment level of the 8th. year primary school musiccourse gools and objectives.The study covers the determination of the problems in organization and management of theacquisition activities in the primary school 8th. year music course and the evaluation of the three domainstargets of the program such as cognitive, psychomotor and affective domains. In the study based on ?onegroup pretest-posttest pattern?, 426 students as the sample of the study were given the tests and forms at thebeginning of the curriculum year 2005-2006, throughout the year and at the end of the year. Thus, t-testsand the other statistical procedures have been applied to determine the relations between these differentpractices, also attempting to decide the extents to which the targets have been achieved.For the study, the music teachers have also been presented a questionnaire for the purpose ofdetermining the problems that emerge while practicing the 8th. year program of the music course andfinding out about the conditions under which teaching-training activities are carried out.According to the findings obtained from the study, there were important problems associated withthe application of the primary school 8th. year music course program and with the organization andmanagement of the acquisition activities. And As a result, capacity of attaining the cognitive andpsychomotor domain targets was found as inadequate. Another result is that the program was successful inreaching the affective domain objectivies, yet the students already had a positive attitude towards the musiccourse in the beginning and maintain this attitude by means of the training they receive.The findings of the study have all been interpreted at the end of the study and the results of thestudy have been presented as a list along with probable recommended solutions to them.