Çekirdek enflasyon: Türkiye örneği
Core inflation: The samples of Turkey
  1. Tez No: 205833
  2. Yazar: ARZU TURALÇIPLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Enflasyonun ölçümünde, hataların giderilmesi ve enflasyonun sürekli kısmını ifadeetmede, daha etkili ve güvenilir bir ölçüt olan çekirdek enflasyon ölçüsü bir gösterge olarakkullanılmaktadır.Çekirdek enflasyonu ölçmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler genelolarak iki farklı grupta ele alınmaktadır. Birinci grupta ekonometrik teoriden hareketle ortayakonulan ekonometrik yöntemler yer alırken ikinci grupta istatistiksel yöntemlerden hareketleve ekonomik teoriden bağımsız olarak geliştirilmiş yöntemler bulunmaktadır.Bu çalışmada çekirdek enflasyon kavramı, yaklaşımlar çerçevesinde yeniden gözdengeçirilmiştir. Çekirdek enflasyonun en iyi ölçüsü için gerekli kriterler sıralanmış ve ölçümyöntemleri incelenmeye çalışılmıştır. Sonraki aşamada TÜİK tarafından hazırlanmış olançekirdek enflasyon göstergeleri ile Geleneksel Vektör Otoregressif Metodoloji(VAR)kullanılarak Türkiye için bir uygulama çalışması yapılmıştır. Son olarak da çalışmanın kısabir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the elimination of the errors and the expression of constant part of inflation ininflation measurement, the core inflation measure which is a more effective and reliablecriterion is used as atable/chart.In order to measure the core inflation, various methods have been developed. Thesemethods are usually classified into two different groups. While there are econemetric methodsdeveloped on the basis of econometric theory in the first group, there are methods developedon the basis of statistical methods and independently from economic theory.In this study the concept of core inflation was revised within the limits of approaches.Moreover, the needed criteria fort he best measurement of core inflation were listed and themethods of measurement were tried to be examined.In the next phase, an application study forTurkey was carried out by using Traditional Vector Autoregressive Methodology (VAR), andthe core inflation tables deve loped by TUIK. Finally, a short revision of the present studywas done.