Parion nekropolü 2005 yılı buluntuları
The findings of parium nekropolis at 2005
  1. Tez No: 205834
  2. Yazar: ZERRİN AYDIN TAVUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Parion, bugünkü Çanakkale İli, Biga İlçesi Balıklıçeşme Beldesi'ne bağlı KemerKöyü'nde kurulmuş antik bir liman kentidir. Kolonizasyon Çağı'nda Miletos, Erythrai veParos'lu göçmenler tarafından iskan edilen Parion, Antik Çağ'da Troas Bölgesi'nin önemlikentlerinden biri olmuştur.Daha önce Prof. Dr. C. Başaran ve ekibi tarafından bölgede gerçekleştirilenyüzey araştırmalarında kentin, güney ve kuzey doğusunun nekropol olarak kullanıldığısonucuna varılmıştır. Nitekim; 2005 yılında başlatılan kazılar da, öncelikli olarak kentingüney nekropolünde yürütülmüştür.İlk verilere göre, İ. Ö. 4. yy. sonlarından İ. S. 2. yy. başlarına kadarki süreçtekullanıldığı anlaşılan Parion Güney Nekropolü'nde, kremasyon ve inhumasyon gömübiçimlerinin birlikte kullanıldığı tespit edilmiştir.Kazının ilk sezonu olmasına rağmen; Parion Nekropolü'nde ele geçen arkeolojikbuluntular, kentin yaşadığı süreçte çok zengin ve gelişmiş olduğunu kanıtlar niteliktedir.Çok değişik mezar tipleri ve mezar biçimleri olduğu gözlenen Parion Nekropolü'nde,2005 yılı kazı sezonunda, çeşitli biçimlerdeki geleneklere göre gömülmüş, ayrıntıda farklıuygulamaları olmakla birlikte, basamaklı anıt mezarlar, lahit mezarlar, tabanı tuğla döşeliduvar örgü mezarlar, taş sandık mezarlar, kiremit mezarlar, doğrudan toprağa açılan mezarlar,urne mezarlar, pitos mezarlar, ahşap tabut mezarlar başta olmak üzere 12 farklı türde 68 adetmezar açığa çıkarılmıştır. Mezarlardan altın, bronz, kurşun gibi metal eserlerin yanı sıra,pişmiş topraktan yapılmış figürinler, seramikler, unguentariumlar, kandiller ile cam eserler,boncuklar ve kemik eserler gibi çok çeşitli ölü hediyeleri bulunmuştur.Sonuç olarak; Parion kentinin ölü gömme gelenekleri, mezar tipleri ve ölü hediyeleriaçısından Troas Bölgesi'nin genelinde izlenen kültür birliğine bağlı kaldığı ortayaçıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parium was an important coastal city located on the southern shore of the SeaMarmara (Ancient Propontis) in ancient Troad. The site is located on the Balıklıçeşme districtof the Kemer Village in the Biga Town of Çanakkale Province. According to ancient sources,Parium was established by immigrants from Miletus, Erythrae and Paros during the period ofGrek colonization. A team under the direction of Prof. Dr. Cevat Başaran from the AtatürkUniversity has been carrying out archaeological excavations at the site since 2005. Theresearch of 2005 season revealed information to demonstrate that the southern and northernparts of the city were used as cemetery areas.In this context, this Ph.D. dissertation aims to examine the total of 68 burialsexcavated in these cemetery areas during the course of 2005 field season at Parium. Theresults of this research indicate that the cemeteries were in use from the fourth century B.C tothe second century A.D. Archaeological evidence demonstrates that both inhumation andcremation were practiced by the populations of ancient Parium. The finds from the southernnecropolis points to a prosperity and wealth level of the city. Archaeological evidence alsoindicates that a number of burial customs was adopted by the populations of ancient Parium.Total of 12 different types have been identified during the course of 2005 field season atParium, including monumental stepped tombs, sarchopagi, stone chest graves, pan-tile graves,jar burials, pithos graves, wood chest graves and simple pit graves. The offerings unearthed inthese burials include bronze, golden and lead objects, terra cota figurines, unguentaria, oillamps, various vessels of different shapes, beads and bone artifacts.Evaluation of the archaeological evidence from the cemeteries of Parium shows thatthe ancient Parians shared the same ethno-cultural traits with the other populations of theTroad. In light of the minimal number of mortuary evidence from the Troad from Classical toRoman times, it is hoped that the data from Parium will enhance our understanding of theculture history of the region.