Algılanan aile içi iletişim biçimlerinin ergenlerin benlik saygısına etkisi ve bir uygulama örneği
An application example of effect of adolescents' self-respect of communication styles seen in the family and an example of application
- Tez No: 205856
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ergenlik bireyin kimliğini sorguladığı kendini bulmaya başladığı çok hassas birdönemdir. Bu dönemde ergen bireyler benliklerini oluştururken ailelerindeki iletişimbiçimlerinin etkisi altında kalmakta ve çeşitli sıkıntılarını az çok ailelerine deyansıtmaktadırlar. Bunun yanında ailedeki iletişim sıkıntılarının da kendilerine az çokyansıması kaçınılmazdır. Bu araştırmada son yıllarda geliştirilen Aile İçi İletişimTeorisi ışığında ele alınan dört farklı aile iletişim biçiminin ergenin benlik saygısınayani kendisinden memnuniyet derecesine ne derece etki ettiği tespit edilmiştir. Bu dörtfarklı iletişim biçimi Diyalog Odaklılık ve Uyumluluk Odaklılık adında iki farklıözelliğin iletişim biçimlerindeki dağılımına göre belirlenmektedir. Hoşgörülü Aile İçiİletişim Biçimi, Çoğulcu Aile İçi İletişim Biçimi, Otoriter Aile İçi İletişim Biçimi veDağınık Aile İçi İletişim Biçimi olarak sınıflandırılan bu 4 grup düşük, orta ve yüksekbenlik saygısı derecesine göre bir çalışma kümesine uygulanarak irdelenmiştir. Yapılanpuanlamalar Ki Kare Testi (Chi Square Test) yardımıyla sınıflandırılmış ve ergenlerinaile içi iletişiminin ?çoğulcu? yapıdan ?dağınık? yapıya değiştiği tespit edilmiştir. Dahaçoğulcu ailelerde yaşayan ergenler daha fazla yüksek benlik saygı düzeyine sahiptir.Yapılan bu çalışmanın hem bu alanda çalışan iletişim uzmanlarına hem de kişiselgelişim birimlerine katkıda bulunması amaçlanmaktadır. Ergenlik dönemindekisorunlara ilişkin yapılan araştırmalar, ergen bireyin yaşadığı çelişkilerin çözümününsağlıklı olması halinde bunun ileriki yaşamına da o kadar sağlıklı aksettiğinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a sensitive period in which an individual questions his identity andbegins to find it. In this period, adolescents are affected by the communication styles intheir family and they rather mirror their various distresses to their families when theirego is formed. Also, it is inevitable that communication problems in their families quiteaffect themselves. In this research, it has been determined how much four differentfamily communication styles affect the egocentrism of adolescents-namely how muchan individual is pleased with himself. These 4 groups - Consensual CommunicationStyle, Pluralistic Communication Style, Protective Communication Style, Laissez-faireCommunication Style-have been studied by having applied to a workgroup composedof low, medium and high egocentrism degree. This styles are corraleted withConformity Oriented Family and Conversation Oriented Family. Marking has beenmade by the help of the Chi Square Test and it has been scrutinized that thecommunication in the adolescents? family has changed from ?egalitarian? tomonopolist. Adolescents living in more egalitarian families have more egocentrism. Ithas been intended that this research contributes to both individual improvement unitsand communication consultants. Studies done about the problems of adolescents showthat if an adolescent?s problem?s solution is healthy enough, his future life will be morehealth.