Eskişehir Karacahisar Kalesi sgrafitto dekorlu ortaçağ seramikleri
Eskişehir Karacahisar Castle medieval sgrafitto ceramics
  1. Tez No: 205857
  2. Yazar: MURADİYE BURSALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EBRU PARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Karacahisar kalesi, Eskişehir'in 7 km., Dorylaion'un 11 km. güney batısında, Porsukçayının kenarında yer alan, denizden 1010 m. yükseklikteki dik yamaçlı bir platonun batıucuna kurulmuştur. Güney, kuzey ve batı yönlerinin oldukça sarp bir yamaca sahip olduğukalenin tek girişi daha kolay çıkılabilir olan doğu yönündedir. Kale yaklaşık olarak 200x300metrelik bir alan kaplamaktadır.Bugün Eskişehir ili sınırları içinde Karacaşehir adıyla anılan köy yerleşimininkurulduğu yamacın platosu üzerinde yer alır. Karacahisar'ın kurulduğu alan itibariyle stratejikbir önemi vardır. Kale, Eskişehir ovasının, Porsuk vadisinin ve Eskişehir'e gelen yollarınrahatlıkla gözlenebileceği bir alanda konumlandırılmış; bu özelliğiyle Bizans dönemindeönemli bir haberleşme ve savunma sisteminin parçası olmuştur.Kalede yapılan çalışmalarda Bizans dönemine ait çok sayıda sırlı seramik parçası elegeçmiştir. Bu seramiklerin tasnifi ve değerlendirilmesi, Bizans seramiğinin daha az bilinenyüzü olan Frigya Bölgesi örneklerinin de çoğalmasını sağlayacaktır. Buluntularınçoğunluğunu `geçiş dönemi' seramikleri diyebileceğimiz 13. ve 14. yüzyıl seramiklerioluşturur. Bunlar hem Bizans karakterinden tamamen kopmamış hem de Anadolu'nun yenisakinlerinin de izlerini taşıyan üslupta üretilmiş sgrafitto dekorlu seramiklerdir.
Özet (Çeviri)
Karacahisar Castle lies in 7 kms. southwest of modern Eskişehir city center and 11kms. southwest of Dorylaion. It is founded on the west end of hill which is near Porsukbrook. North, south and west sides of hill is too steep. So entrance of castle is located on theeast side. Karacahisar Castle surrounds 200x300 m. area.Today Castle is still towards on set near the village called Karacaşehir. Karacahisarhas an strategical importance as its field. It seens as a lookout place whick is dominant toEskişehir plain, Porsuk valley and roads reached to Eskişehir. Due to these featuresKaracahisar became an important part of communication and defence system at the Byzantineperiod.During the excavation lots of glazed pottery fragments was found. Classification andevaluation these pottery fragments will be useful to identify Phrygian region Byzantinepottery. Most of the ceramic finds pertaining to 13-14. century has `transition era? properties.These ceramics didn?t leave their Byzantine character and also has traces came from the newoccupants of Anatolia.