Sosyal bilgiler dersinde sorun çözme becerilerinin gelişimi
Development of problem solving skills in social studies
  1. Tez No: 205858
  2. Yazar: UĞUR GÜLFİDANGİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ATAİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersinde sorun çözme yöntemi ile öğrenmeninöğrencilerin akademik başarılarını ve derse karşı tutumlarını ne ölçüde etkilediğiniinceleyerek, elde edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin sorun çözme yöntemi ileöğrenmelerini geliştirmeye yönelik öneriler sunmaktır.Araştırmada ilk olarak konuyla ilgili alanyazın taranmış ve bu süreç sırasında araştırmadakullanılacak olan öğrenme materyalleri, başarı testleri ve tutum ölçeği hazırlanmıştır. Buölçekler Eskişehir Özel Çağfen Koleji Okulu'nda 2005-2006 öğretim yılında beşinci sınıftaokumakta olan 28 öğrenciye uygulanmıştır.Araştırma sonunda elde edilen bulgular değerlendirilerek sonuçlara ulaşılmıştır. ÖğrencilerinSosyal Bilgiler dersinde sorun çözme yöntemi ile öğrenmeye karşı tutumlarının olumlu yöndegeliştiği görülmektedir.Öğrencilerin akademik başarıları, hazırlanan başarı testi verilerine göre oldukça yüksek birdeğer almıştır. Bununla beraber öğrencilerin özellikle çalışma grupları ile öğrenmeye karşıolumlu yönde bir tutum geliştirdikleri gözlenmiştir. Öğrenciler sorun çözme yöntemi ileSosyal Bilgiler dersini öğrenmeyi eğlenceli olarak nitelemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective of this research is; to investigate the effects of learning by problem solving methodin social studies at students academical success and attitude to the course; also to suggestproposals in order to develop students learning by problem solving method using obtaineddata.In the research; literature about the case has been covered and learning materials,questionnaire and attitude scale has been prepared. The study was conducted in EskişehirÇağfen Collage; with 5th grade students in 2005-2006 spring semester.After statistical analysis in this research, the results were obtained. It?s seen that, studentshave positive attitude to learning by problem solving method in social studies.Students academical success had a higher value according to questionnaire and students had apositive attitude to team learning. Students characterised learning with problem solvingmethod in social studies as entertaining.