Katılım bankalarının Türkiye'de bankacılık sektöründeki yeri, işleyişi ve performans analizi
The place operation and performance analysis of the participation bank in banking sector in Turkey
  1. Tez No: 205868
  2. Yazar: NİHAT ARABACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünya ekonomi literatürüne bundan 50 yıl önce düşünce olarak giren faizsizbankacılık sistemi 1970'li yıllarda düşünce aşamasından çıkıp uygulamaya başlanmıştır.Ülkemizde 1983 yılında Kanun hükmünde Kararname ile kurulmasına izin verilen ilkadıyla Özel Finans Kurumları yeni adıyla Katılım Bankaları Dünyada özellikle son onyıldır çok büyük bir gelişme kaydetmişlerdir.Bugün Dünya'da sadece slam ülkelerinde değil Özellikle ngiltere ve ABD gibifinans sektörünün çok ileri seviyelerde olduğu ülkelerde Faizsiz Bankacılık sistemi çokilerlemiştir. Dünyanın sayılı Bankaları bünyelerinde Faizsiz Bankacılık Departmanlarıaçarak Ortadoğu'daki atıl durumdaki petro-dolarları bünyelerine katmaktadırlar.Ülkemizde Katılım Bankaları özellikle 2001 yılından sonra büyük bir atılımiçerisine girmiş ve diğer ticari bankalar ile rekabet edebilir hale gelmişlerdir. Bunda1999 ve 2001 yıllarında yapılan değişiklik ile Katılım Bankalarının Bankalar Kanununatabi olması ve Katılım Bankalarının ticari bankalar ile eşit haklara kavuşmasının büyüketkisi bulunmaktadır.Bu çalışmamızda Katılım Bankalarının Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimsürecine değinilmiş, bu Bankaların fon toplama sistemleri ve bu fonları kullandırmasistemleri hakkında bilgiler verilmiş, Katılım Bankalarının son özellikle atak yaptığıyıllar olan son 5 yıllık performansları değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Having appeared as a concept 50 years ago from now on, the interest-freebanking system began to be implemented in 1970's after the stage of conception. Beingincorporated with the permission of the decree law in 1983 in Turkey (in our country),Participation Banks former Private Financial Corporations have shown considerableimprovement throughout the world especially in the last decade.Today, the interest-free banking system has noticeably developed not only inIslamic countries but also in the ones particularly in England (Great Britain) and USAwhere financial sectors have been extremely enhanced. Important banks around theworld are including inert petrodollars in the Middle East by opening interest-freebanking departments in their own stocks.Participation Banks have shown great progress especially since 2001 and havereached to the capability to compete with other commercial banks. The change madein 1999 and 2000 to make Participation Banks amenable to law no 4389 on banking lawand Participation Banks' having the equal rights with commercial banks play a greatrole in the Participation Banks' this situation.In this study, the process of the development of the Participation Banks in theworld and in Turkey is mentioned, the information about the system of collecting thefunds and the system of using those funds in this kind of banks are given and theperformances of the Participation Banks in terms of the period between 2001-2005when they showed substantial improvement are assessed and analyzed. Furthermore, inthis study, the performances of both the Participation Banks and commercial banks areassessed by comparing their general qualities.