Katılım bankacılığının Türkiye finans sistemindeki yeri ve rolü
The place and role of participation banking in the Turkish financial system
- Tez No: 935620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİD ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de katılım bankacılığı, finans sektöründe faizsiz bankacılık prensipleriyle hizmet veren bir yapı olarak kendine özgü bir yer edinmiştir. Çalışma, katılım bankalarının işleyişi, karşılaştığı zorluklar, müşteri algıları ve piyasa dinamikleri ile bu bankaların Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankacılığı ve mevduat bankacılığı sistemlerini 1985-2024 yılları arasındaki dönemde karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmanın ana amacı, faizsiz bankacılık prensiplerine dayalı katılım bankacılığı ile faiz temelli geleneksel mevduat bankacılığı arasındaki temel farklılıkları ortaya koymak, finansal performanslarını değerlendirmek ve sektördeki gelişim trendlerini analiz etmektir. Araştırma sonuçları, katılım bankacılığının Türkiye'de son yıllarda önemli bir büyüme kaydettiğini, ancak halen toplam bankacılık sektörü içindeki payının %8 civarında olduğunu göstermektedir. Mevduat bankacılığı, sektör hakimiyetini sürdürmekle birlikte, katılım bankalarının özellikle kamu katılım bankalarının piyasaya girişiyle birlikte pazar paylarını artırdığı gözlemlenmiştir. Aktif büyüklük, toplanan fonlar ve kullandırılan krediler açısından katılım bankacılığı, mevduat bankacılığına göre daha hızlı bir büyüme oranı yakalamış durumdadır. Çalışmada ayrıca, sermaye yeterliliği, kârlılık, likidite ve aktif kalitesi gibi temel finansal performans göstergeleri karşılaştırılmıştır. Katılım bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarının mevduat bankalarına kıyasla daha yüksek seyrettiği, buna karşın kârlılık oranlarının genellikle daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de katılım bankacılığının gelişme potansiyelinin yüksek olduğu, ancak bu potansiyeli tam olarak kullanabilmesi için ürün çeşitliliğini artırması, teknolojik altyapıya daha fazla yatırım yapması ve faizsiz finans konusunda toplumsal farkındalığı geliştirmesi gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Participation banking has established a unique place in the Turkish financial sector as a structure that provides services with interest-free banking principles. This study comparatively examines participation banking and deposit banking systems operating in Turkey between 1985-2024. The main purpose of the study is to reveal the fundamental differences between participation banking based on interest-free banking principles and traditional deposit banking based on interest, to evaluate their financial performances, and to analyze development trends in the sector. Research results show that participation banking has recorded significant growth in Turkey in recent years, but its share in the total banking sector is still around 8%. While deposit banking maintains its dominance in the sector, it has been observed that participation banks have increased their market shares, especially with the entry of public participation banks into the market. In terms of asset size, collected funds, and extended loans, participation banking has achieved a faster growth rate compared to deposit banking. The study also compared basic financial performance indicators such as capital adequacy, profitability, liquidity, and asset quality. It has been determined that the capital adequacy ratios of participation banks are higher compared to deposit banks, whereas their profitability rates are generally lower. As a result, it has been evaluated that participation banking in Turkey has high development potential, but in order to fully utilize this potential, it needs to increase product diversity, invest more in technological infrastructure, and develop social awareness about interest-free finance.