2005-2006 öğretim yılında yürürlüğe konan ilköğretim 5.sınıf müfredat uygulamaları konusunda öğrenci görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative investigation of the fifth grade curriculum applications which became effective in 2005-2006 educational year and students' wiews on these applications in terms of several variables
  1. Tez No: 205869
  2. Yazar: NEVZAT ARSLAN DESTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN YURDABAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf öğrencileri üzerinde 2005-2006 öğretimyılında yürürlüğe giren 5. sınıf müfredat uygulamalarını, öğrenci görüşlerini, çeşitlideğişkenler açısından ele alarak karşılaştırmalı olarak incelemektir.Tarama modelinde betimsel bir çalışma olan bu araştırmanın verileri, araştırmacıtarafından geliştirilen ?5. sınıf müfredat uygulamaları, öğrenci görüşleri ölçeği? kullanılaraktoplanmıştır.Araştırmanın uygulanması 2005-2006 öğretim yılı içinde gerçekleşmiştir. Örneklemgece kondu ve merkez okullarla özel okullardan seçilen 14 okula devam 253 5. sınıföğrencisinden oluşmaktadır.Verilerin çözümlenmesinde SPSS programlarından yararlanılarak aritmetik ortalama,standart sapma hesaplanmış, faktör, varyans ve güvenirlik analizleri yapılmıştır.Araştırmanın sonucunda öğrenci görüşleri açısından 5. sınıf müfredat uygulamalarındailçelere göre anlamlı bir fark görülmezken bölgelere göre anlamlı bir fark görülmüştür.Araştırmanın sonucunda, yukarıda özetlenen bulgulara dayanarak ilköğretim 5. sınıfmüfredat uygulamalarının geliştirilmesinde ve bu alanda çalışma yapacak araştırmacılarailişkin bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to investigate comparatively the fifth grade curriculumapplications which became effective in 2005-2006 educational year and students? views onthese applications in terms of several variables.The Data of this study-type research were collected by the researcher through the ?scalefor students? views on 5th grade curriculum applications?.The present study was conducted during the 2005-2006 educational year. The cohortgroup consisted of 253 students from fifth grades of 14 schools chosen among central andsuburban areas of the city.In analyzing the data arithmetical mean and standard deviation values were calculatedand analyses of factor, variance and confidence were performed using the SPSS software.According to the results of current study, there was no difference among counties infifth grade curriculum applications in terms of the students? views whereas there was asignificant difference by districts.As a consequence of present study, some recommendations were made for theinvestigators who would study on developing fifth grade curriculum applications based on thefindings summarized above.