Uzaktan öğrenenlerin e-postayla etkileşime girme sıklıklarıyla yüz yüze ortamlarda iletişime girme isteklilikleri arasındaki ilişki
The relation between the interaction frequency of distance learners through e-mail and willingness to communicate in face to face medias
- Tez No: 205867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, kişiler arası sözlü iletişim ve çevrimiçi öğrenme alanlarına ilişkindeğişkenleri bir araya getirmektedir. Sözlü iletişim alanındaki değişkenlerden biri olaniletişime girme istekliliği bir çevrimiçi ortama taşınarak, buradaki etkileri incelenmeyeçalışılmıştır. Çalışmanın genel amacı, bireylerin yüz yüze ortamlarda gösterdikleriiletişim davranışlarını, çevrimiçi (e-)öğrenme ortamlarında da gösteripgöstermediklerini araştırmak ve iletişim davranışlarıyla başarıları arasındaki ilişkiyiincelemektir.Araştırmada, öğrenenlerin iletişime girme istekliliklerini belirlemek amacıylageçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış olan McCroskey ve Richmond' un İletişimeGirme İstekliliği Ölçeği (WTC) kullanılmıştır. Öğrenenlerin çevrimiçi (e-)öğrenmeortamlarında etkileşime girme sıklıkları da gönderdikleri e-posta sayılarıylabelirlenmiştir. Daha sonra öğrenenlerin iletişime girme istekliliklerine göre çevrimiçiortamlardaki etkileşime girme sıklıkları karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, yüzyüze ortamlarda iletişime girme isteklilikleri yüksek düzeyde olan öğrenenlerinçevrimiçi ortamlarda çok sık etkileşime girme ihtiyacı duymadıkları görülmüştür. Bunakarşın iletişime girme isteklilikleri düşük düzeyde olan öğrenenlerin bu eksikliklerini,çevrimiçi ortamlarda diğerlerine göre daha sık etkileşime girerek gidermeye çalıştıklarıbelirlenmiştir. Bunun yanında öğrenenlerin etkileşime girme sıklıkları arttıkça dersbaşarı puanlarında da bir artışın olduğu görülmüştür.Araştırma sonucu elde edilen verilere ve varılan yargılara bağlı olarakaraştırmacılar, tasarımcılar ve uygulayıcılar için bir dizi öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study composes the variants which are related to interpersonal verbalcommunication and online learning areas. Willingness to communicate which is one ofthe variants on verbal communication area transferred to an online media, its influenceshave been argued to analyze. The main aim of the study is to search whether thecommunication attitudes of persons in face to face medias are performed in onlinee-learning medias as well and the relation between communication attitudes and successof them.In the research McCroskey and Richmond?s Willingness to Communicate Scale(WTC) which is authoritative and accredited to determine the willingness of the learnersto communicate. The frequency of the learners? interaction in online e-learning mediashas been determined through the number of sent e-mails. Subsequently as to thewillingness of the learners to communicate, interaction frequency of them in onlinemedias has been compared. As a conclusion of this research, the fact that the learnerswho have high willingness to communicate in face to face medias don?t need interactionin online medias very frequently has been observed. However, it is stated that thelearners who have low willingness to communicate have been trying to dispel thatdeficiency interacting more frequently. Moreover it has been observed that as long asthe frequency of learners? interaction increases, lesson success grades have beenincreased.In respect of the data gathered and conclusion of the study, series of suggestionshave been improved for designers and operators.