Bilgi sistemlerinin iş tatmini üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of information systems on job satisfaction
  1. Tez No: 205925
  2. Yazar: HAKAN ÖNEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM OKTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜBİLGİ SİSTEMLERİNİN İŞ TATMİNİ ÜZERİNE ETKİLERİNİNDEĞERLENDİRİLMESİHakan ÖNENİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2007Danışman: Yard. Doç. Dr. Özlem OKTALBilgi çağını yaşadığımız günümüzde bilginin değeri her geçen gün artmaktadır.Küreselleşen ekonomilerde bilgi teknolojileri ve iletişim ağları ile bilgiyi kısa birsürede doğru olarak elde edebilmek, onu gerekli yerlere iletebilmek işletmelere rekabetavantajı sağlamaktadır. Bilgi kavramı işletmelerde yeni bir üretim faktörü olarak yerinialmıştır. Bilgisayarların gelişimine bağlı olarak işletmeler değişik bölüm ve süreçlerinehizmet eden bilgisayara dayalı bilgi sistemleri kurmakta, bu sistemler ile işletmefaaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. İşletmelerde bilgisayara dayalı bilgi sistemlerininkurulması ile iş süreçlerinde ve organizasyon yapılarında büyük değişiklikler meydanagelmiştir.Bu iş süreçleri ve organizasyon yapısındaki değişiklikler, işgörenlerin işletmefaaliyetlerini gerçekleştirirken daha verimli ve etkili olmalarını sağlayacak şekildegerçekleştirilmelidir. Çalışanlar ne kadar başarılı, verimli ve etkili olurlarsa işletmeamaçlarına ulaşmak da o kadar kolaylaşacaktır. Bu yüzden çalışanların bilgiteknolojileri ile desteklenen bilgi sistemlerine uyumunun sağlanması şarttır. İnsan -teknoloji uyumu işgörenin tatminini de beraberinde getirecektir.İşgörenlerin tatmini demek, onun yaptığı işi sevmesi ve böylelikle hem kendihem de işletme için daha verimli olması demektir. İşletmelerde üretim faktörlerinden enönemlisi emek dolayısıyla insandır. İşletmeler için insan hem amaç, hem de araçkonumundadır. İşgörenlerin yapmış oldukları işlerde başarılı olabilmesi etkili ve verimlibir şekilde çalışabilmesi, bir takım beklentilerinin ve ihtiyaçlarının karşılanması sonucuortaya çıkan, onu yapmış olduğu işte mutlu veya mutsuz eden iş tatmini kavramı ileilgilidir. İşletme içinde işgörenlerin tatminlerinin sağlanması, yönetimin en önemligörevlerinden biridir. Tatmin güveni bağlılığı ve eninde sonunda elde edilen çıktıdaiyileştirilmiş kaliteyi yaratır.Bu çalışmada bilgi sistemi kullanıcılarının iş tatminleri incelenmiştir. Bu amaçlaiki işletmede uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE EVALUATION OF INFORMATION SYSTEMS ON JOB SATISFACTIONHakan ÖNENBusiness AdministrationAnadolu University, Social Sciences Institute, February 2007Advisor: Assistant Professor Dr. Özlem OKTALIn today?s information age, knowledge is gaining importance day by day.Obtaining and transmitting the knowledge via information technology andcommunication network provide competition among companies. The concept ofknowledge, as a new productive factor, has taken its place in companies. Regarding theimprovements of computers, companies swing into actions by using computer basedinformation systems in different departments. With forming and using computer basedinformation technology, major changes occur in operating process and organizations ofthe companies.The changes in operating process and structure of organizations should be madeto help the employees to work more efficiently and more effectively. The moreemployees get successful, effective and efficient in their fields, the more easily theyreach their aims of business activities. Therefore, information systems supported byinformation technology has to be provided for employees. The consistency betweenhuman and technology may satisfy the employees as well.The satisfaction of employees means to have more efficient results of work. Themost crucial productive factor is labor, in another word: ?human? for companies. Thehumans may be accepted as instruments and objectives of a company. Employees?success, effectiveness and efficiency are related to their happiness and unhappiness,shortly their job satisfaction. Providing that satisfaction for emloyees at work is themost essential duty for management. That will bring ?quality? eventually.In this paper, the satisfaction of employees is analyzed. With this aim, a studyrelated to the subject is applied on two companies.