Lojistik sektörü ve kargo şirketlerinde finansal raporlama
Logistics sector and financial reporting of cargo enterprises
  1. Tez No: 205924
  2. Yazar: CENGİZ ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kavram olarak geniş bir faaliyet zincirini kapsayan lojistik; özellikle küreselleşme ileönemini ortaya koymuştur. Geçmişte kendi bünyelerinde bu tür faaliyetlerini yürütebilenişletmeler, ana faaliyet konularında daha büyük bir pazara hitap etme zorunluluğunda kalınca,kontrol edilemeyen lojistik maliyetlerinin olumsuz etkilerinde kalmış, çözümü; bu türhizmetleri, alanında uzmanlaşmış işletmelerden hizmet olarak talep etmekte bulmuşlardır.Hızla büyüyen ve her geçen gün önemini daha da hissettiren lojistik sektöründe,hizmet üreten işletmeler kendi içlerinde doğru ve zamanlı analizler yaparak artan rekabetpiyasalarında ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. Bu nokta da doğru tasarlanmış, etkinçalışabilen bir kayıt sisteminin ne derece önemli olduğu ortadadır. Teknolojiyi doğru ve etkinkullanabilen, yasal düzenlemelerin ihtiyaçlara cevap verir şekilde düzenlenmiş olduğu piyasaşartlarında faaliyet gösteren lojistik hizmet işletmeleri kuşkusuz rakiplerinden öndeolacaklardır.Ülkemizin özellikle bulunduğu coğrafi konum nedeniyle daha da bir önem taşıyansektöre 1990 sonrasında ciddi düzenleme çalışmaları yapılmış olsa da potansiyel ilekarşılaştırıldığında ne alt yapı olarak ne de yasal olarak yeterli düzeye gelinememişdurumdadır.
Özet (Çeviri)
Term of Logistics is the process of planning, implementing, and controlling theefficient, effective flow and storage of goods, services, and related information from point oforigin to point of consumption for the purpose of conforming to customer requirements." Notethat this definition includes inbound, outbound, internal, and external movements, and returnof materials for environmental purposes.Worldwide, the logistics industry is on a growth path, with the global logisticsindustry estimated to be of the size of $3.5 trillion in 2005 — the US market alone wasestimated at $900 billion, almost 25 per cent of the global industry. In fact, about 60 per centof the Fortune 500 companies report having at least one contract with a 3PL company.In Turkey logistic sector is an important sector. After 1990?s government regulated thesector and the sector is still improving progresses.