Bir yorumlama yöntemi olarak hermeneutik: Erol Akyavaş üzerine inceleme
Hermeneutics as an interpretation method: An analysis of Erol Akyavaş
  1. Tez No: 205929
  2. Yazar: IŞILTAN ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Philosophy, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde hermeneutik, teolojinin kullanımında olan yöntemsel bir araç olmaktançıkıp, insan bilimleri, edebiyat ve sanat için belirleyici bir düşünme biçimi halinegelmiştir. Hermeneutik, modernizm ve post-modernizmin tartışmalarının ortasında,felsefi bir angajmanla kültür nesnelerini hem tarihsel hem de yapısal olarak çift yönlübir yaklaşımla inceleyerek, yöntemleri içine düştükleri dar bilimsel çerçevedenözgürleştirme girişimi olarak düşünülebilir. O nedenle, karmaşık ve anlamlı kültürnesneleri olan sanat eserlerini anlama ve yorumlama problemi üzerinde, bugün hiçbirfelsefi yaklaşımın ortaya koyamadığı kadar geniş bir imkân sunmaktadır. Eseri, saf birestetik yapı olarak görmek yerine, onu tüm kültürle ve tarihle ilişkilendiren bir görmebiçimi, onu ölü bir tarih nesnesi gibi ele almanın önüne geçmek için en anlamlı yoldur.Tarihle ve mitle sıkı bir ilişki içerisinde, hermeneutik paradigmalarla kurulan ErolAkyavaş resmini analiz etmenin yolu da hermeneutiğin kendisidir. Akyavaş resmindekiİslami ve Doğulu tüm gösterge ve sembollerin ortak noktası, oryantalist bakışı aşan biryorum ağı içindeki özgürlüklerdir. Buna rağmen üzerinde oldukça az inceleme yapılanErol Akyavaş resmini, tüm yorumsal zenginliğiyle analiz etmek bugün için zorunludur.
Özet (Çeviri)
Passing out to be in use of teology, today hermeneutics became a distinct form ofthinking for human sciences, literature and art. In the midst of modernist and post-modernist debates, hermeneutics can be thought as an initiation for emancipatingsciences and methods from the narrow scientific point of view by studying culturalobjects both historically and structurally with a philosophical engagement. For thatreason, on the problem of understanding and interpration of the work of art which is acomplex and multi-vocal cultural object, hermeneutics presents a broader possibility asno philosophical approach can do. Instead of seeing the work of art as a pure aestheticstructure, a form of seeing that relates the work of art with whole culture and history, isthe most meaningful way to avoid dealing with it as a dead historical object. The wayof analysing the paintings of Erol Akyavaş which is formed with hermeneuticalparadigms in a though relation with history and myth, is the hermeneutics itself. Thecommon point of all the Islamic and Eastern symbols and signs in Akyavaş?s painting isthe freedom of interpretation that transcends the oriantalist approach. Today, it is anecessity to analyse Erol Akyavaş?s painting which has been studied rarely despite ofits richness of interpretation.