Farklı örgüt kültürleri ve örgütsel iletişim ilişkisi: Bir uygulama
The relation between different organizational cultures and organizational communication: The case of Anadolu University
  1. Tez No: 205928
  2. Yazar: AYCAN SARAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜFARKLI ÖRGÜT KÜLTÜRLER VE ÖRGÜTSEL LET Ş M L ŞK S :B R UYGULAMA ÖRNEĞAycan Sarakletişim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2007Danışman: Yard. Doç. Dr. Hasan ÇalışkanBu çalışmanın amacı farklı örgüt kültürleri ve örgütsel iletişim arasındaki ilişkinin ortayakonulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda da farklı örgüt kültürüne sahip olan kurumlar; örgütseliletişimde kullanılan kanallar ve araçlar, iletişimi olumsuz yönde etkileyen faktörler veörgütsel iletişim düzeyleri açısından karşılaştırılmıştır.Bu araştırmada ilk olarak Anadolu Üniversitesi'ne bağlı olan fakülte ve yüksekokulların örgütkültürü tipini belirlemek için öğretim elemanlarına ?örgüt kültürü? ölçeği uygulanarak mevcutdurum saptanmaya çalışılmıştır.Bu görüşlerin değerlendirilmesinin sonucunda, EdebiyatFakültesi ve Fen Fakültesi farklı örgüt kültürlerine sahip iki kurum olarak belirlenmiştir. Busonuç doğrultusunda, Edebiyat ve Fen Fakültelerinde görev yapan öğretim elemanlarınınfakültelerindeki iletişim sistemine ilişkin görüşleri, ?kurumsal iletişim? ölçeği kullanılarakdeğerlendirilmiştir. Daha sonra iki fakülteye ait bulgular karşılaştırılarak farklı örgüt kültürlerive örgütsel iletişim ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırmayla elde edilen sonuçlara göre, farklı kurum kültürlerine sahip olan EdebiyatFakültesi ve Fen Fakültesi, örgütsel iletişim açısından değerlendirildiğinde; açık ve yalıniletişim boyutu ve yönetim ile iletişim boyutu konularında benzerlik göstermektedir. Öteyandan, bu iki kurumun iletişim kanalları, araçları, iletişim akışını olumsuz yönde etkileyenfaktörler, bireylerarası iletişim, bölümler arası iletişim, biçimsel iletişim, biçimsel olmayaniletişim ve aidiyet boyutlarında birbirlerinden farklı oldukları ve dolayısıyla sahip olduklarıkültürün, kurum içinde işleyen iletişim sistemini etkilediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE RELATION BETWEEN DIFFERENT ORGANIZATIONAL CULTURES ANDORGANIZATIONAL COMMUNICATION:THE CASE OF ANADOLU UNIVERSITYAycan SarakDepartment of CommunicationAnadolu University Graduate School of Social Sciences, April 2007Supervisor: Assist. Prof. Dr Hasan ÇalışkanThis study focuses on the relation between different organizational cultures and organizationalcommunication. In the direction of this aim, institutions which carry different cultures,equipments and canals that are used in organizational communication, factors that negativelyeffect communication and levels of organizational communication are thoroughly compared.Firstly, to figure out the type of organizational culture of faculties at Anadolu University, an?organizational culture? scale applied to eight different faculties. Following the evaluation offindings, secondly, Faculty of Science and Faculty of Literature were determined to havedifferent organizational cultures. By the direction of this conclusion, an ?organizationalcommunication? scale was applied in these two faculties.. Comparing the findings, therelation between the organizational communication and different organization cultures wastried to be displayed.According to the results gained by this research, Faculty of Literature and Faculty of Sciencewhich carry different organizational cultures, when evaluated by the aspect of organizationalcommunication, show similarities in open and bare communication and also in dimensions ofcommunication with management. On the other hand, the communication channels,equipments, factors negatively effecting the communication flow, interpersonalcommunication, intersectional comunication, formal and informal communication and thefeeling of belonging display differences, and thus effects the communication system in theinstitutions.