Non-native EFL teachers' beliefs about teaching reading
İngilizce öğretmenlerinin okuma becerileri öğretimine ilişkin inanışları
- Tez No: 205934
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Öğretmenlerin sınıf içindeki tutumlarını etkileyen en önemli faktörlerden biriolması sebebiyle öğretmen inanışları son yıllarda yapılan birçok çalışmanın odaknoktası haline gelmiştir.Bu çalışmanın amacı ngilizce öğretmenlerinin okuma becerileri dersininöğretimine ilişkin inanışlarını ortaya çıkarmak ve okuma becerileri öğretimindekideneyimlerine göre inanışları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığınıaraştırmaktır.Bu çalışmaya Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, TemelYabancı Diller Bölümünde çalışan 95 ngilizce öğretmeni katılmıştır.Veriler bir anket yoluyla toplanmıştır. Alanyazında çalışmanın amacına hizmetedecek bir anket bulunmadığı için, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anketkullanılmıştır. Anket maddelerini oluşturmadaki temel kaynağı hedef kitleyle aynıözellikleri taşıyan bir grup ngilizce öğretmeninin konuyla ilgili açık uçlu bir soruyaverdikleri cevaplar, alanyazın ve araştırmacının kendi öğretmenlik deneyimioluşturmuştur.Verilerin analizinde sıklık ve yüzde hesaplamalarının yanında, okuma becerileriöğretiminde farklı sürelerde deneyimi olan öğretmenlerin inanışlarının karşılaştırılmasıiçin tek-yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçları, öğretmenlerin sesli okuma, akıcı okuma, okuma becerileridersinde anadil kullanımı ve dilbilgisi kurallarının öğretimi ile sınıf dışında okumakonularında farklı inanışlara sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Okuma becerileriöğretimindeki deneyimin öğretmenlerin inanışlarında anlamlı bir farklılığa nedenolmadığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonuçları dikkate alınarak bazı önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Being one of the most important factors that affect the classroom practice,teachers? beliefs have been the focus of research in recent years. Therefore, this studywas conducted to determine non-native EFL teachers? beliefs about teaching readingand to investigate whether there were any significant differences in their beliefs withreference to their experience in teaching reading.The participants of the study were 95 non-native EFL teachers working atAnadolu University School of Foreign Languages, Department of Basic Languages.The data were collected through a questionnaire which was specificallyconstructed for this study as there were no questionnaires provided by the literature forthis purpose. In determining the items in the questionnaire, responses to an open-endedquestion given by a group of non-native EFL teachers, the literature and the researchersown experience were used as the main source.The data analysis was done through calculating frequencies and percentages.One-way ANOVA tests were also computed for the comparison of the beliefs ofteachers with varying amount of experience in teaching reading.The results of the study indicated that teachers had different beliefs aboutreading aloud, fluent reading, L1 use and focus on grammar in the reading class, andextensive reading. It was concluded by the analysis of the data that teachers? experiencein teaching reading did not have a significant effect on their beliefs about teachingreading in general. Considering the results of the present study, some implications weremade.