Muhasebe hata ve hileleri ile muhasebe mesleğinde etik: Afyonkarahisar'da muhasebeciler üzerine bir araştırma
Obstacles and cheatings in accounting and the ethical situations in this career : Preparation of an inquiry over chamberlains in Afyonkarahisar
- Tez No: 205933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜMUHASEBE HATA VE H LELER LE MUHASEBE MESLEĞ NDEET K:AFYONKARAH SAR'DA MUHASEBEC LER ÜZER NE B RARAŞTIRMAZafer K R Kşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül, 2006Danışman: Doç.Dr. Necdet SAĞLAMBu çalışmada, muhasebecilik mesleği ve meslek sahiplerinin etiksel boyutları ilemuhasebede yapılan hata ve hileler konuları incelenmiştir. Öncelikle muhasebeningenel yapısı ile muhasebecilik mesleği hakkında teknik bilgiler açıklanmıştır. Dahasonra muhasebe mesleğinin ahlaksal boyutu ve bununla ilgili olarak muhasebedeyapılan hata ve hileler konuları incelenmiştir. Çalışma sonunda bir anket düzenlenmişve Afyonkarahisar'da bulunan muhasebeci-mali müşavirlerin eğitim düzeyi, deneyim-tecrübeleri, muhasebe mesleğinin etiksel boyutu ve muhasebe hata-hileleri ile ilgiliçeşitli görüşleri alınmıştır. Muhasebeci-mali müşavirlerin eğitim düzeyleri ve deneyim-tecrübeleri, muhasebede yapılan hata ve hilelerde ve dolayısıyla mesleğin etikselboyutunda etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTOBSTACLES AND CHEATINGS IN ACCOUNTING AND THE ETHICALSITUATIONS IN THIS CAREER : PREPARATION OF AN INQUIRY OVERCHAMBERLAINS IN AFYONKARAHISARZafer K R KDepartment of ManagementAnadolu Unıversity, The Institute of Social Sciences September 2006Advisor : Doç. Dr. Necdet SAĞLAMIn this study, general construction of accounting, the work of chamberlain andchamberlain?s immoral situations and the obstacles and cheatings topics were quested.Firstly ıt was pointed out about accounting?s comprehension and technical informations.Than, the immoral situations in chamberlain and the topics related with abstacles andcheatings in this accounting were quested. The inquiry was prepared at the end of thestudy and different kinds of views were taken about the chamberlains educational level,their experiences in this job, the ethical situation of this career and accounting abstaclesand cheatings. It was seen in this inpuiry that abstacles and cheatings were directlyrelated with the chamberlains educational level and their experiences in that it was animpact on ethical values of this career.