Milli mücadele'de Denizli ve Denizli olayı
Denizli in national dispute and Denizli event
  1. Tez No: 205948
  2. Yazar: RECEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
YÜKSEK LİSA S TEZ ÖZETİMİLLİ MÜCADELE'DE DENİZLİ VE DENİZLİ OLAYIRecep KILIÇTarih Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüNisan 2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet ALTINTAŞMilli Mücadele yıllarında Denizli'nin konu edinildiği çalışmadaDenizlililerin Kuva-yı Milliye hareketine katkıları ve Denizli Vaka'sı olarak tarihegeçen olayın ayrıntıları verilmiştir. Yunan kuvvetlerinin işgallerini Denizliistikametinde ilerlettiği bir dönemde meydana gelen Denizli Olayı'nın sebepleri veolayın seyri incelenmiştir. İzmir'in işgalinden sonra Denizli'deki Kuva-yı MilliyeHareketi ve işgal kuvvetlerine karşı oluşturulan cephelerde Denizlili gönüllülerinçalışmaları araştırılmıştır. Heyet-i Milliye'nin kuruluşu, yapısı, cephe ve cephegerisindeki faaliyetleri ele alınmıştır. Yunan işgalinden kaçarak Denizli'ye gelenmuhacirlerin Denizli'deki sosyal yapıyı bozduğu ve Kuva-yı Milliye Hareketine karşıolan bazı grupların olumsuz davranışlarının Denizli Olayı'na sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDENİZLİ IN NATIONAL DISPUTE AND DENİZLİ EVENTRecep KILIÇDepartment Of HistoryAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesApril 2007Advisor: Yrd. Doç. Dr. Ahmet ALTINTAŞIn this work the subject is denizli in the years of national dispute andjoining of people to Kuvayi Milliye who lives in Denizli and the details of the actioncalled denizli event and mentioned like that in history. İn the term that Greek Forceswere moving to the Denizli, the causes and the way of Denizli Event which depends onsocial and political changes in denizli is examined.After the occupation of izmir,Denizli National Committee's and volunteers' who are in kuvayi milliye and in the sideswhich are against occupation forces works are also the subject.the establish of NationalCommitte,properties of it and their works in the side and the back of side are alsoexamined.İt is observed that muslim and non-muslim people, who had escaped becauseof the greek occupation, spoiled social state and some othere groups who were againstto kuvayi milliye were the causes of the Denizli Event.