Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türk polisinin insan hakları konusundaki eğitimi ve insan hakları algılaması (Afyonkarahisar örneği üzerinde inceleme)
In The process of adaptation to European Union, training and perception of turkish police about the human rights (a research on the model of Afyonkarahisar)
- Tez No: 205949
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETAVRUPA B RL Ğ NE UYUM SÜREC NDE TÜRK POL S N NNSAN HAKLARI KONUSUNDAK EĞ T M VENSAN HAKLARI ALGILAMASI(AFYONKARAH SAR ÖRNEĞ ÜZER NDE NCELEME)Osman GENÇSosyoloji Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüMayıs 2007Danışman : Yrd. Doç. Dr. Osman KONUKTürkiye'nin AB'ne uyum sürecinde yeteri kadar olgunlaşmadan ve toplumsal bilinçoluşmadan, birçok yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiş ve uygulanmaya çalışılmıştır.Böylesine köklü değişikliklerin bu kadar kısa sürede yapılmış olmasından dolayı, yasalarınuygulayıcısı olan diğer birimler gibi, polis de derinden etkilenmiştir. Uyum yasalarının iyiceöğrenilip anlaşılmasına, yorumlanıp idrak edilmesine kadar, poliste önyargıların oluşmasınaneden olmuştur. Bunda, AB karşıtı medyanın manipülelerinin de büyük etkisi olmuştur.Polis'in moral ve motivasyonunun bozulması, bir takım çıkar gruplarını sevindirmişolabileceği gibi, bir takım çetelerin türeyip güçlenmesine de zemin teşkil etmiştir. Belirli birzaman geçtikten sonra, tüm bu düzenlemelerin, Avrupa standartlarında bir demokrasiye sahipolmak, birey hak ve özgürlüklerini daha iyi garanti altına alabilmek, temel hak ve hürriyetleridaha da güçlendirmek için yapıldığı anlaşılabilmiştir. Fakat bu geçiş dönemi esnasında, polisve toplumda meydana gelen çöküntü ve kaygılar halen tamamen yok olmuş değildir.Bu çalışma; Afyonkarahisar l Emniyet Müdürlüğü ve Afyonkarahisar Polis MeslekYüksek Okulu Müdürlüğü kadrolarında görevli polis amir ve memurları arasında yapılan bir?alan araştırması? niteliğindedir.?Demokrasi? ve ? nsan Hakları?, modern toplumların yükselen değerleri arasındagösterilmektedirler. Ancak, kendilerinden beklenen barış ortamını tesis etmeyi, bu zamanakadar tam olarak başaramamışlardır. Bu çalışmada, bu iki kavram hakkında, polisin tutum vealgısı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
GRADUATE EDUCATION THESIS ABSTRACTIN THE PROCESS OF ADAPTATION TO EUROPEAN UNION,TRAINING AND PERCEPTION OF TURKISH POLICEABOUT THE HUMAN RIGHTS(A RESEARCH ON THE MODEL OF AFYONKARAH SAR)Osman GENÇSociology Mainscience BranchAfyon Kocatepe Üniversity Social Science InstituteMay 2007Adviser : Assistant Associate Professor Osman KONUKBefore the adaptation process of Turkey to European Union got ripen and before thesocial conscious had constitıted, a lot of lawful arrangements carried out and were tried to putinto practice. Because of such fundamental changings were maden in such a short time, policewere effected deeply like the other units which puts the laws into practice. It causedconstitution of prejudices at the police, until the time that adaptation laws were understood,interpreted and percepted. Manipulations of the media which is on the opposite of theEuropean Union, had a big effect. Damaging of police?s motivation, may be made somebenefit groups happy and also it constitute the circumstance that some bandits appeared andgot strong. After some time passed; it can be understood that; all this arrangements werecarried out to have a democracy at the standards of Europe, to better guarantee the individualrights and freedoms, to more strengthen the basic rights and freedoms. But the depressionsand the worries which happened to police and the common during this transition period,weren?t completely removed yet.This working is a ?field work? that was researched among the policemen and policechief who are on duty at Afyonkarahisar Province Police Headquarters and AfyonkarahisarPolice Trade High School Headquarters.?Democracy? and ?Human Rights? are shown among the increasing values. But, theycouldn?t manage to establish the peace ambient completely until this time. At this working,the attitude and the perception of the police were tried to be determined.