Eski gediz kasabası'nın coğrafi etüdü
The Geographical study of the small town of Eski Gediz
- Tez No: 205952
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
THE SUMMARY OF THESIS FOR MASTER OF SCIENCETHE GEOGRAPHICAL STUDY OF THE SMALL-TOWN OF ESKI GEDIZPrepared by Musa ÇOBANDepartment Of GeographyInstıtude Of Social Sciences Of Afyonkarahisar Kocatepe UniverstyMay 2007Consulted by Prof. Dr. Lütfi ÖZAVEski Gediz is a small-town centre located near the town of Gediz. No comprehensivegeographical research of the region has been carried out so far, which forms the main objectiveof our research. In the research, physical, economic and human aspects of geography relatingto Eski Gediz were taken into consideration, in an attempt to manifest its functions as a townfrom a geographical point of view. In addition, functional matters of the town were determinedand suggestions of solution were proposed.When the features of the town being studied, in addition to general works, variousperiodicals were utilized as well. Moreover, observations made in person were largely madegood use of.As a result of the surveys carried out, it was determined that human and economicactivities in the region had been positively affected by the climate, but negatively by thetectonic structure. It was observed that the history of the town had totally changed in terms ofsettlement and population, due to the disastrous earthquake of March 28, 1970. In theeconomically underdeveloped region, emigrations have been noticed in recent years, due todifficulties in employment. The settlement area cannot expand horizontally much owing to thefact that it is situated in a narrow valley. Dwellings are located on the both entrance and exitpoints in the north and the south of the valley. The fact that the region is placed upon theearthquake zone has prevented the houses from expanding vertically.Agriculture has a very small part in the economy of Eski Gediz. As a matter of fact, most ofthe active population earns their living from the industrial and service sector. Therefore, necessarymeasures should be taken to ensure the growth of industry in the town and its vicinity. Furthermore,the town should promote tourism by preserving the historical texture.
Özet (Çeviri)
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETESK GED Z KASABASI?NIN COĞRAF ETÜDÜMusa ÇOBANCoğrafya Anabilim DalıAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüMayıs 2007Danışman: Prof. Dr. Lütfi ÖZAVEski Gediz Kasabası, Gediz ilçe merkezine bağlı bir belde merkezidir. Bugüne kadaryöreyle ilgili detaylı bir coğrafû araştırma yapılmamıştır. Bu durum, araştırmamızın temelamacını oluşturmaktadır. Araştırmada Eski Gediz kasabasının fizikû, beşerû ve ekonomikcoğrafya özellikleri ele alınarak, şehirsel fonksiyonları coğrafû bir bakış açısıyla ortayakonulmaya çalışılmıştır. Ayrıca kasabanın fonksiyonel sorunları da belirlenip, çözüm önerilerigetirilmeye çalışılmıştır.Kasabanın özellikleri incelenirken genel eserlerin yanı sıra, çeşitli periyodikkaynaklardan da yaralanılmıştır. Bunun yanında, yerinde yapılan gözlemlerden de büyükölçüde faydalanma yoluna gidilmiştir.Yapılan araştırmalar sonucunda, yöredeki beşerû ve ekonomik faaliyetleri ikliminolumlu, tektonik yapının ise olumsuz etkilediği belirlenmiştir. 28 Mart 1970 tarihindekideprem felaketiyle kasaba tarihinin, yerleşim ve nüfus açısından tam anlamıyla değiştiğigözlenmiştir. Ekonomik fonksiyonların yeterince gelişmediği yörede, istihdam zorluklarınedeniyle son yıllarda belde dışına yönelik göçler yaşanmaktadır.Yerleşim sahası dar bir vadi içerisinde yer aldığı için yatay yönde fazlagenişleyememektedir. Konutlardaki yatay yöndeki genişleme ancak vadinin kuzey vegüneyindeki, giriş ve çıkış noktalarına doğru olmaktadır. Yörenin deprem sahası üzerinde yeralması, konutların dikey yönde büyümesini de engellemiştir.Eski Gediz?in ekonomisinde tarımın payı oldukça azdır. Nitekim aktif nüfusun çoğugeçimini sanayi ve hizmet sektöründen sağlamaktadır. Bu nedenle kasaba ve çevresindesanayinin gelişmesi teşvik edilmelidir. Ayrıca kasabanın tarihû dokusu korunarak turizmeaçılmalıdır.