Gölmarmara havzasının (Gediz Grabeni kuzey kolu) aktif tektoniği, Manisa
Active tectonics of the Golmarmara basin (Northern branch of the Gediz Graben), Manisa
- Tez No: 410532
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gediz Grabeni' nin kuzey kolunu oluşturan Gölmarmara Havzası, eski ve modern havza dolgu birimleriyle birbirinden ayrılan iki farklı havza çökeline sahiptir. Eski havza dolgusu birimleri kıvrımlı ve faylı Miyosen yaşlı Halitpaşa Grubu istifinden oluşur. Modern havza dolgusu, Kuvaterner yaşlı karasal kırıntılı tortul kayalar ile akarsu çökelleri ve Holosen yaşlı alüvyal/kolüvyal çökellerden oluşan birimler ile temsil edilir. Yapısal ve stratigrafik veriler, havzanın ilk olarak Manisa Havzası ile birleşik bir göl olarak oluştuğunu; olasılıkla Pliyosen'de etkili olan KB-GD yönlü kırılmalarla yükselip deformasyona uğrayarak günümüzün şeklini almaya başladığını göstermektedir. Batı Anadolu Genişleme Bölgesi (BAGB) içerisine bulunan diğer havzalar ile karşılaştırıldığında, Gölmarmara Havzası sınır fayları ile Gördes Havzası' nı yükseltip askıda bırakmıştır. Bağıl yaş ilişkileri kurulduğunda Gölmarmara Havzası' nın askıda kalan havzadan daha genç olduğunu söyleyebiliriz. Sözkonusu tektonik ortamda oluşan modern havza dolgusu batıdan KB-GD uzanımlı Gölmarmara Fay Zonu (GFZ), kuzeyden Akselendi Fay Zonu (AFZ) ile sınırlıdır. GFZ boyunca yapılan tektonik jeomorfoloji, sismotektonik çalışmaları ve hesaplanan jeomorfolojik indisler, analiz edilen fay segmentlerinin orta derecede aktif olduğuna işaret etmektedir. Havza yapısını anlamak amacıyla çalışma alanında sınırlı kalınmamış olup, Halitpaşa Fay Zonu (HFZ)' nda da yapısal haritalama çalışmaları ve geçmiş dönemde yapılmış olan DSİ rezistivite kesitleri yorumlanmıştır. Bu çalışmalar sonucu, Gölmarmara Havzası içerisinde örtülü bir horst yapısının olduğu ve bu yapının Miyosen dönemi tek havza modelinin sınırını oluşturduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Gölmarmara Basin, constituting the northern branch of the Gediz Graben, distinguished by an ancient and modern graben fill. The ancient basin-fill is made up of a folded and normal faulted Miocene Halitpaşa Grubu sequence. The younger modern basin-fill is represented by the Quaternary continental clastics, comprising fluvial deposits and alluvial/colluvial sediments. Structural and stratigraphical data reveal that the basin was initially formed as a composite lacustrine with Manisa Basin; it was in Pliocene NW-SE direction which is effective at uplifted and deformed probably as a result of begins to take shape today shows that. Compared with the other basins into the West Anatolian Extensional Province (WAEP), Gördes Basin has been raising remain suspended from Gölmarmara Baisn' s boundary faults. We can say Gölmarmara Basin younger than that suspended basin when establishing the relative age relationships. Modern graben fill forming under the control of the youngest stage is bounded by NW-SE trending Gölmarmara Fault Zone (GFZ) to the west and Akselendi Fault Zone (AFZ) to the north. Tectonic geomorphology studies and computed geomorphic indices along GFZ suggest that the analyzed normal fault segments are moderative active. In order to understand the structure of the basin in the study area is not be confined, Halitpaşa Fault Zone (HFZ) in structural studies, mapping and performed in the past has been interpreted resistivity sections of the DSİ. As a result of this study, horst structure is covered in Gölmarmara Basin and Miocene period single basin model of this structure is thought to boundary.