Eski Gediz Deltasına dökülen derelerin taşkın potansiyel ve taşkın kontrol önlemleri
Flood risk of the creeks joining to the former Gediz Delta and flood mitigation
- Tez No: 151164
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BENZEDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
II ÖZET 1886 yılında Gediz Nehri Çilazmak dalyanının hemen doğusundan Ege Denizi'ne dökülmekte iken, körfezin hızla dolması ve İzmir Limanı'na ulaşımı sağlayan kanalın sığlaşma tehlikesi nedeniyle nehrin yatağı değiştirilmiştir. Mevcudiyetini koruyan Gediz Nehri Eski Yatağı (Menemen Sol Sahil Ana Drenaj Kanalı), DSİ tarafından düzenlenmiş ve günümüze değin Menemen Sulama Sistemi'nin bir ana drenaj kanalı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada Gediz Nehri Eski Yatağı hidrolojik açıdan bir bütün olarak değerlendirilmiş ve bu kapsamda yan derelerden, tarımsal arazilerden ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi pompa istasyonlarından gelen yüzeysel sular göz önüne alınarak taşkın hidrografları elde edilmiştir. Yüzeyüstü akış ve kanal akış elemanları için kinematik dalga modeli kullanılmış; hesaplar HEC-HMS Version 2.2.2 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hesaplarda İzmir meteoroloji istasyonu için Bükey(2000) tarafından çıkarılan şiddet-süre tekerrür bağıntıları ve SCS eğri numarası yöntemi kullanılmış; uygun kanal karakteristikleri seçilerek T=25, 50, 100 yıl tekerrürlü yağışlar için taşkın hidrografları elde edilmiştir. T=25 yıl tekerrürlü pik debiler için, uniform akım koşullarında ana drenaj kanalında kritik noktalarda beklenen su derinlikleri ve akış hızlan hesaplanmıştır. Anahtar sözcükler : Gediz Nehri Eski Yatağı, HEC-HMS, Kinematik Dalga Modeli, SCS Sızma Modeli
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The original downstream route of the Gediz River was formerly flowing through Izmir Bay just from south of Çilazmak Fish Trap and it was changed in 1886 since the Izmir Bay was subject to fill up by river deposits and the navigation channel of Izmir Harbour was subject to get shallow. The Former Route of Gediz River, that is also called as the Left Main Drainage Channel of Menemen Irrigation System, has later been improved by DSI and still being used for irrigation-drainage purposes. Within the scope of this study the Former Downstream Route of Gediz River is evaluated as a whole from hydrological point of view and flow hydrographs at various locations are derived by considering the surface flow from creeks and agricultural zones, as well as the storm waters from pumping stations of the Atatürk Organized Industrial District (AOSB). The Kinematic Wave Model is applied in order to estimate surface and channel flows, and numerical calculations are carried out by the help of HEC-HMS Version 2.2.2 software package. IDF relationships of Izmir gage derived by Biikey(2000) and the SCS-Curve number method for infiltration losses have been used in calculations. Flood hydrographs resulting from maximum storms of T=25, 50 and 100 years return periods are calculated by assuming appropriate channel characteristics. And further, flow depths and velocities of peak flows of T=25 year return period at critical locations are estimated for uniform flow conditions. Keywords : The Former Route of Gediz River, HEC-HMS, Kinematic Wave Model, SCS- Infiltration Model