Cezayir bağımsızlık hareketi ve Türk kamuoyu
The approach of the Turkish public over the Algerians's independances fight
- Tez No: 205978
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cezayir bağımsızlık mücadelesi ve Türkkamuoyunun mücadeleye karşı yaklaşımlarını hükümetler, muhalefet partileri, basınsivil toplum örgütleri düzeyinde ilgisini ortaya koymaktır.Cezayir bu günkü sınırları içinde 1962'ye kadar bağımsız bir devletolamamıştır. Önce Berberilerin, sonrasında Arapların birlikte vatanı olan Cezayir,yirminci yüzyılın ikinci yarısına kadar yabancı güçlerin egemenliğine son vererek1962 Temmuz ayında bağımsızlığını Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti adıaltında, bağımsız devletlerarasına katılmıştır.Çalışmanın girişi ve birinci bölümünde Cezayir tarihi üzerine genelbilgiler, Osmanlı egemenliğine geçmesi ve bu süreçte Osmanlıların Cezayir'dekurduğu idarû ve ekonomik yapıya yer verilmiştir. Ayrıca Fransız işgali ileCezayir'in 17 yıllık direnişinin yanında, Fransa'nın uyguladığı politikalarınsonuçlarının etkileri ortaya konmuştur.İkinci bölümde ise Cezayir'de oluşan siyasal gelişmelere ve bağımsızlıkhareketinin başlaması, evreleri ele alınmıştır.Üçüncü ve dördüncü bölümlerde Cezayir bağımsızlık hareketi karşısındaTürk kamuoyu çalışılmıştır. Türk kamuoyunu izlerken, hükümet, diğer siyasalpartiler, basın ve sivil toplum örgütleri şeklinde bir sıra izlenmiştir. DP hükümetleridönemi ve 27 Mayıs sonrası olmak üzere dönem iki başlık ta ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason of this study is, explainng the approch of the Turkish Publicover the Algerian?s independances fight at the level of the governements,oppositions, media, civilisation organizations.Algeriea cauldn?t have been an independance state, in today?s borders, until1962. Algeria first the land of Berber then Arab, broket he domination of the foreignarm till the second half of tuentieth century. It declared its indepenance in July in thename of ?Algeria Democratic Republic? and participated in indepedence states.You can find general information abaut Algeriea History it?s being indomination of Otoman and Ottoman?s management and economic structure arepointed in tthe firts port of the study. And also Algerian?s 17 years resistense againstFrance occupation and effectis of France politics are stated.In the second part political developpement and independence fight inAlgeria are given.In the third ord fourth part Turkish Public is studied on Algerieaindependance fight. Wihile surveying Turkish Public, governement set in orderaccording to political parties, medias, organized societies. Term is determined intuvo topiccs DP goverment term and After 27 May.