Türkiye - Cezayir ilişkilerinin jeopolitik potansiyeli
Geopolitical potential of Turkey-Algeria relations
  1. Tez No: 391666
  2. Yazar: DENİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKGÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye-Cezayir İlişkilerinin tarihi arka planının yansıtıldığı, Türk ve Cezayir toplumlarının karşılıklı algı analizlerinin yapıldığı ve İki ülkenin mevcut ilişkilerinin siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan ele alındığı bu çalışma, 4 ana bölümden oluşmaktadır. Kavramsal tanımlama ve teorik çerçevenin yer aldığı birinci bölümde Jeopolitik ve Realizm ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türkiye Cezayir ilişkilerine tarihsel bir bakış sunularak Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemi ilişkiler olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Ayrıca, Cezayir'in bağımsızlık hareketi sürecinde Türkiye'nin tutumu ve Türk basınına yansımalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye ve Cezayir'in son dönemlerdeki siyasi ve ekonomik ilişkileri, yapılan anlaşmalar, her iki ülkenin bölgesel ve küresel politikaları dış politika perspektifi çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise; Türkiye – Cezayir ilişkilerinin siyasi, ekonomik ve kültürel potansiyeli Cezayir ve Türk toplumlarının tarihsel bağları ve karşılıklı algıları ekseninde incelenmiştir. Bu bölümde Türkiye'nin dış politikasındaki Afrika açılımının Cezayir İlişkilerine etkilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which Turkey-Algeria Relations in history that reflects the background, that is made mutual perception analysis of Turkish and Algerian societies and which is examined on the current political, economic and cultural relations between the two countries is composed of four main parts.İn the first part of the study where conceptual definition and theoretical framework takes place, Geopolitics and Realism are discussed. In the second part, presenting a historical overview of relations with Turkey - Algeria relations, Ottoman Period and Turkish Republican Period were evaluated seperately. Also, in the process of Algerian independence movement Turkey's attitude and the reflection of the Turkish Press has also been included. In the third part, the political and economic relations in Turkey and Algeria, recently made agreements, regional and global policies of both countries are discussed in the context of foreign policy perspective. In the last part of the study political, economic and cultural potential of Turkey and Algeria was studied on historical ties and mutual perceptions axis of two countries. Also effects of Turkey's foreign policy initiatives in Africa to the Turkey - Algeria relations are referred in this part.