Enerji sektöründe tüketici hakları
Consumer rights in the energy sector
  1. Tez No: 205982
  2. Yazar: TUBA DURGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAUF KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Enerji Piyasasında Tüketici Hakları adlı bu tezde, dünyanın pek çok ülkesineparalel olarak ülkemizde de sürdürülmekte olan enerji piyasasının yenidenyapılandırılma çalışmalarında, tekelci bir piyasadan rekabetçi bir piyasaya geçişte,piyasanın yeniden düzenlenerek tüketici haklarının korunmasının sağlanmasıaçısından tüketici hakları incelenmektedir. Bununla birlikte, serbestleşen piyasadafaaliyet gösteren tüzel kişilerden kaynaklanan zararların tazmin edilmesi vekamuoyunda tüketici bilincinin oluşturulması amacıyla düzenlenen mevzuat, tüketicihakları göz önünde bulundurularak ele alınmaktadır.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından enerji piyasaları ve tüketicihakları incelendikten sonra elektrik, doğal gaz, petrol ve sıvılaştırılmış petrol gazları(LPG) piyasalarında yayımlanan mevzuatlar çerçevesinde, tüketici hakları irdelenerektüketicilerin hak ve yükümlülüklerinde eksik kalan noktalar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled as ?The Consumer Rights in Energy Market?, the consumerrights have been analyzed in terms of the protection of consumer rights byrestructuring of the market in the studies on energy market?s reform which have beenmaintained in our country in parallel with other countries in the world, in the transitionfrom a monopolistic market to a competitive market. Furthermore, the laws andregulations in order to the compensation of the losses emanated from the legalentities operating in the liberalized market and to build consumer consciousness inpublic opinion have been examined by considering consumer rights.After the analysis of energy markets and consumer rights, within theframework of the laws and regulations which have been published in electricity,natural gas, petroleum and liquefied petroleum gas (LPG) markets by Energy MarketRegulatory Authority, the missing points in the rights and obligations of theconsumers have been assessed by examining the consumer rights.